28. února 2019 5:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chtěl koupit největší bulharskou mediální skupinu. Kellner odmítl oligarchu a v Bulharsku narazil

Kiril Domusčiev (vlevo) a Petr Kellner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kiril Domusčiev (vlevo) a Petr Kellner | foto: Reprofoto

PRAHA Když nejbohatší Čech Petr Kellner projevil před rokem zájem o bulharskou televizi Nova (nemá nic společného se stejnojmennou českou stanicí – pozn. red.), obratem dostal od dvou prostředníků vzkaz, že vláda v Sofii mu doporučuje, aby si k sobě k ­transakci za téměř pět miliard korun našel místního partnera.

Neměl to být nikdo jiný než bulharský miliardář a oligarcha Kiril Domusčiev. S odvoláním na tři nezávislé zdroje o tom tento týden informoval bulharský ekonomický týdeník Kapital. Zároveň popsal, jak byl nejbohatší Čech z ­koupě největší mediální skupiny v zemi vyšachován. Kellner totiž s Domusčievem odmítl spolupracovat a krátce nato bulharský antimonopolní úřad nákup českému byznysmenovi zablokoval.

Kellner měl loni v Bulharsku velké plány, přebíral tamního třetího největšího mobilního operátora Telenor a k tomu chtěl přikoupit největší mediální skupinu Nova, jež ovládá třetinu reklamního trhu. Ke schůzce obou miliardářů na téma možné spolupráce mělo dojít v­ druhém červencovém týdnu. Podle týdeníku byla velmi krátká – Kellner totiž s Domusčievem spolupracovat údajně odmítl.

Absurdní rozhodnutí

„Skupina PPF již 7. ledna 2019 oznámila, že neodkoupí podíly v ­bulharské mediální společnosti Nova Broadcasting Group. Více nebudeme okolnosti komentovat,“ uvedla stroze mluvčí PPF Zuzana Migdalová k dotazům LN, zda k takové schůzce opravdu došlo.

Každopádně jen pár dní po údajném setkání bulharský antimonopolní úřad nákup tamní Novy preventivně Kellnerovi zatrhl. Podle týdeníku Kapital šlo o bezprecedentní a absurdní rozhodnutí. Nikdy předtím totiž podobný obchod úřad neblokoval. Navíc argumentem bylo, že má Nova na trhu příliš velký podíl. Což by se ovšem výměnou akcionáře ze švédské skupiny MTG za českou PPF nezměnilo. Podle bulharského týdeníku tak antimonopolní úřad rychle a efektně ukázal, že nikdo nemůže koupit mediální skupinu bez požehnání vlády. Ostatně jen o pár měsíců později oznámil sám Domusčiev, že Novu chce koupit on.

Cesta do ligy mistrů

Kiril Domusčiev patří mezi nejvýraznější postavy bulharského byznysu. Jeho majetek podle některých zdrojů přesahuje v přepočtu 20 miliard korun, ovšem jindy se zase v žebříčcích nejbohatších Bulharů neobjevuje vůbec. Ve firmách zpravidla vystupuje se svým bratrem Georgim. Celkově ovládají desítky firem v řadě odvětví a podnikají ve 23 zemích.

Vlastní například farmaceutickou firmu Huvepharma, která hlavně léčiva pro zvířata dováží i­ do Česka. Věnuje se také námořní dopravě, provozuje přístav v Burgasu.

Známý je i jako vlastník fotbalového klubu Ludogorets Razgrad, který patří k nejsilnějším v Bulharsku. Z provinčního klubu jej právě Domusčiev díky nákupům hráčů dostal i do evropské Ligy mistrů. V posledních dnech se také spekulovalo, že chce k Razgradu přikoupit nejstarší fotbalový klub světa – Notts County z anglického Nottinghamu. On sám to ale odmítl.

Poslední roky stojí Domusčiev také v čele bulharské Konfederace zaměstnavatelů a průmyslníků. Z této pozice ostře kritizuje vládu, jindy naopak podle médií vládě straní a poškozuje členy konfederace.

Bulharská média připomínají i ­to, že Domusčiev patří mezi velké příjemce peněz z Evropské unie určených pro rozvoj malých a středních podniků. To by měl být i důvod, proč v pozici šéfa vlivné organizace zůstává již pátým rokem, přestože původní pravidla umožňovala jen čtyřletý mandát.

Domusčiev je znám i hlasitou kritikou bulharských novinářů. Například před pěti lety právě komentátora televize Nova odsoudil za málo vlastenecký komentář, který podle něj stranil srbskému týmu. Jako majitel fotbalových práv měl tehdy pocit, že právě on má rozhodovat o ­tom, kdo a jak zápas popisuje. Bez povšimnutí neprošly ani nekritické rozhovory s Domusčievem v deníku Standard, který údajně právě jeho peníze zachránily před bankrotem.

Ani Domusčiev ovšem nemá ještě převzetí bulharské Novy jisté. I tuto transakci musí schválit antimonopolní úřad.

„Máme v úmyslu zachovat stávající objektivní žurnalistiku,“ prohlásil Domusčiev. A slíbil, že jeho televize zařadí více bulharských seriálů, filmů i zábavy.

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.