18. prosince 2013 14:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Churchill z plastu. V Británii se bude platit polymerovými librami

Návrh polymerových liber s vyobrazením Winstona Churchilla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návrh polymerových liber s vyobrazením Winstona Churchilla. | foto: Reuters

LONDÝN Britská centrální banka definitivně rozhodla, že od roku 2016 začne vydávat plastové bankovky. Jako první bude z plastu vyrobena nová bankovka v hodnotě pět liber s podobou Winstona Churchilla, následovat bude nová desetilibrová bankovka s Jane Austenovou.

Bank of England podle serveru BBC upozornila, že plastové bankovky jsou bezpečnější a odolnější než papírové, přežijí i vyprání v automatické pračce.

Banka o svém záměru začít vydávat plastové bankovky informovala veřejnost letos v září. Před definitivním rozhodnutím, které padlo nyní, chtěla znát názor veřejnosti na tuto změnu.

Návrh polymerových liber.

Návrh polymerových liber.

Průzkum mezi 13 tisíci respondenty ukázal, že 87 procent dotazovaných podporuje nové bankovky. Proti bylo jen šest procent z nich a sedm procent mělo neutrální názor.

Plastové bankovky se vyrábějí z tenké, transparentní a pružné polypropylenové folie. Jejich životnost je 2,5krát vyšší než papírových. V současnosti je po celém světě používá zhruba 20 zemí.

ČTĚTE TAKÉ:

Jako první je začala používat v roce 1988 Austrálie. Používá je i Kanada, odkud pochází nynější guvernér britské centrální banky Mark Carney, který v minulosti stál také v čele kanadské centrální banky.

První vlaštovka ze Severního Irska

Výroba nových bankovek bude dražší, než výroba papírových. Podle Bank of England však díky delší životnosti budou nové bankovky levnější než papírové. Nové bankovky budou mít menší rozměr, čemuž budou muset být přizpůsobené bankomaty.

Není to poprvé, kdy v Británii bude vytištěna plastová bankovka. V roce 1999 Northern Bank v Severním Irsku vydala pamětní pětilibrovkou bankovku v rámci oslav roku 2000.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!