13. května 2014 7:21, aktualizováno  7:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chyba exportní banky: v tuniské avantýře zmizelo 330 milionů

Policie zasahuje v České exportní bance a ve státní pojišťovací společnosti EGAP  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie zasahuje v České exportní bance a ve státní pojišťovací společnosti EGAP | foto: Ondřej Golis, Lidovky.cz

PRAHA Projekt výstavby stovek luxusních apartmánů na tuniském pobřeží, který chystala jihlavská společnost PSJ, se zapíše černým písmem do historie České exportní banky.

Tato klíčová státní instituce pro podporu exportu poskytla tuniskému partnerovi PSJ úvěr a jako obvykle ho pojistila u Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Obchod ale zkrachoval a Tunisané dluží exportní bance dvanáct milionů eur, které již stačili vyčerpat. K placení se tamní firma M. F. M. Tourism, Hotels and Resorts and Developer nemá.

Miliardové ztráty ČEB?

Čtyři úvěry o celkové hodnotě 15 miliard korun přesunula Česká exportní banka (ČEB) do skupiny ohrožených. V dnešním vydání to uvedla Mladá fronta Dnes (MfD). Jedna z půjček také patří do skupiny projektů financovaných ČEB, kterými se zabývá policie.

Klumpar nedávno uvedl, že banka má nyní rozpůjčováno zhruba 80 miliard. Z toho 16 miliard tvoří problematické pohledávky, ze kterých se podle něj podaří ČEB vymoci zpět jen šest až sedm miliard korun.

(ČTK)

Jenže exportní banka nyní zjišťuje, že jí pojišťovna v tomto případě - poprvé v historii - nic neproplatí. Odvolává se totiž na pochybení banky, která nebyla dostatečně ostražitá a nezajistila si, že pokud Tunisané úvěr nesplatí, budou muset vydat hodnotnou zástavu. „Pro nás je tento obchodní případ nepojištěný a vracíme bance pojistné,“ řekl LN generální ředitel EGAP Jan Procházka. Z právního hlediska totiž podle tohoto výkladu smlouva kvůli pochybení banky vůbec nevstoupila v platnost. Tento případ prověřuje také policie.

Jan Žižka

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz