22. října 2010 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chybí schopní ajťáci, do akce nastupuje systém 'letadlo'

Ajťáci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ajťáci | foto: Kirké

PRAHA Nedostatek odborníků v oblasti informačních technologií přináší neobvyklou formu hledání nových lidí. Společnost Coolpeople, která poskytuje IT odborníky pro různé projekty, přichází s modelem, který připomíná v Česku známý systém letadla.

Pokud se člověk stane partnerem Coolpeople a bude pracovat například na vývoji nového informačního systému pro banku, která bude potřebovat získat další IT odborníky, a doporučí firmě Coolpeople svého známého, získá ze zisku kontraktu, na který bude tento známý přijat, 20 procent. "Jsme na hranici toho, jak získat běžnými způsoby nové IT odborníky, proto zkoušíme tento způsob," vysvětluje ředitel společnosti Richard Kertész.

Důvod je prostý. "Na trhu je velký nedostatek IT odborníků, to stále trvá," vysvětluje Jana Brůžková, partner společnosti Confidence Human Capital.

Systém, jakým se snaží Coolpeople najít více lidí v této oblasti, je na trhu práce novinkou. "Firmy hledají lidi přes své zaměstnance a pak jim vyplatí jednorázovou odměnu. To je velmi časté. Ale systém trvalých odměn za nové členy týmů a procenta ze zisku tu dosud nebyl," říká Jiří Halbrštát z personální agentury Manpower. Pronájem expertů v informačních technologiích přitom není novinkou a v poslední době roste.

Více o chybějících IT specialistech se dočtete v pátečním vydání deníku