Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chystá se další chytrá karta, zaměstnancům má "usnadnit život"

Zaměstnanci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA V Česku se připravuje další „superkarta“. Jedná se o elektronickou kartu pracovníka, která má „usnadnit život“ zaměstnavatelům i zaměstnancům. Na rozdíl od již zavedených „chytrých“ karet, jako jsou Opencard nebo sKarta, které se týkaly jen části obyvatel, by měla být chystaná novinka povinná pro všechny pracující v Česku.

Celkem se to týká pěti milionů pracovníků. Karta by měla nést elektronické údaje o pracovní historii, absolvovaných školeních nebo zdravotních prohlídkách každého z nich, včetně státních zaměstnanců, živnostníků nebo podnikatelů.

Smyslem je snížení administrativy
Hlavním smyslem projektu, který vymyslela a prosazuje Hospodářská komora České republiky, má být snížení administrativy a usnadnění kontrol, které provádějí úřady na pracovištích. „Chceme předejít zběsilým kontrolám z inspektorátu práce. V kartě by měl být elektronický záznam o tom, v kolik hodin konkrétní pracovník přišel do práce a v kolik šel domů,“ řekl LN prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

PSALI JSME

Dalším důvodem pro zavedení karty je podle něj snaha o zjednodušení práce, kterou mají zaměstnavatelé při dohledávání informací o svých zaměstnancích.

„V kartě budou základní technické údaje, které jsou dnes v zápočtových listech. Někteří pracovníci totiž zápočtové listy záměrně nebo náhodou ztrácí, což způsobuje jejich budoucím zaměstnavatelů problémy,“ vysvětluje Kužel a dodává, že karta také ponese záznamy například o pracovních a bezpečnostních školeních, kterými její majitel prošel. Podle Kužela je projekt na spuštění karty kompletně připraven. Klíčovým požadavkem je, aby se za kartu postavil stát. „Návrh jsme diskutovali s bývalým ministrem Drábkem i s premiérem Nečasem. Základním stavebním kamenem je ministerstvo práce a sociálních věcí, bez jeho spolupráce projekt nelze realizovat,“ říká Kužel.

Co na to říká nová ministryně
Jaromír Drábek ale z ministerstva na konci října odešel. Minulý týden byla do čela úřadu jmenována Ludmila Müllerová. Ta se k návrhu Hospodářské komory dosud nevyjádřila. Podle Kužela je však projektu nakloněna.

ČTĚTE TAKÉ

„Jakmile paní ministryně vyřeší sKartu, tak se s ní sejdeme a pokusíme se nalézt společnou řeč, abychom projekt posunuli do fáze, kdy může být spuštěn. Bude to rychlá domluva,“ tvrdí Kužel. Projekt má být spuštěn v roce 2014. V nejhorším případě by karta měla být podle Kužela zavedena o rok později.

Elektronická karta pracovníka

Elektronická karta pracovníka

Největší neznámou projektu je jeho cena. Zatím se ví, že účet za pracovní karty by měl vyrovnat stát. Na kolik ho to vyjde, nechce Kužel s ohledem na nadcházející jednání s ministryní Müllerovou prozradit. Po zkušenostech s podobnými projekty z minulé doby lze odhadovat, že bude obrovská.

Slavná Opencard
Náklady na systém čipové karty Opencard se za celou dobu projektu vyšplhaly téměř na 1,25 miliardy korun. Původně se počítalo, že za první tři roky výdaje nepřekročí 90 milionů. Ambiciózní projekt, který měl Pražanům usnadnit život, skončil fiaskem. Karta měla sloužit například i jako elektronická peněženka. Nakonec ale funguje pouze jako tramvajenka a kartička do knihovny.

ČTĚTE TAKÉ

Pro naprostou nefunkčnost a neužitečnost byl letos zastaven projekt Elektronické zdravotní knížky, který pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu zpracovala společnost IZIP. Pojišťovna v něm utopila zhruba 1,8 miliardy korun.

Posledním „výstřelkem“ je projekt sKaret, se kterým přišlo ministerstvo práce a sociálních věcí. Karty mají zjednodušit systém vyplácení sociálních dávek. Místo toto čelí kritice pro svou komplikovanost, protože síť bankomatů a platebních terminálů, ve kterých je možné sKartu používat, je řidší než síť poboček České pošty, do nichž lidé dříve chodili se složenkami.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!