Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chystá se obří fúze pojišťoven, vznikne česká dvojka

Na většině radnicích si už koaliční partneři potřásli rukou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na většině radnicích si už koaliční partneři potřásli rukou. | foto: Shutterstock

PRAHA Na českém trhu zdravotního pojištění se chystá obří spojení. Správní rada Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance totiž včera rozhodla, že se podnik sloučí s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou patřící ocelářskému magnátovi Tomáši Chrenkovi.

Spojením obou pojišťoven vznikne jedna z největších zdravotních pojišťoven na trhu, po VZP bude velikostí srovnatelná s dosavadní dvojkou trhu, Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra.

Nová skupina bude mít 1,2 milionu klientů a víc než 130 poboček a nakládat bude s desítkami miliard korun. O tom, kdy přesně ke spojení dojde, nechtěla ani jedna z pojišťoven mluvit.

Podle informací LN by to mohlo být ještě v letošním roce. Za čtrnáct dnů totiž bude o fúzi jednat správní rada České průmyslové zdravotní pojišťovny a pak musí obě pojišťovny předložit návrh ministerstvu zdravotnictví. To má na vyjádření 180 dní.

Česká pryslová zdravotní pojišťovna

 • Vznikla v roce 2009 spojením zdravotní pojišťovny Agel s Hutnickou zdravotní pojišťovnou a Českou národní zdravotní pojišťovnou.
 • Tomáši Chrenkovi.
 • Je třetí největší zdravotní pojišťovnou.
 • Má více než 80 poboček.
 • Má více než 730 tisíc klientů.

Rozhodnutí správní rady MetalAliance, že pojišťovna přejde pod křídla miliardáře Chrenka, který vlastní například síť zdravotnických zařízení Agel, vyřadilo ze hry druhou pojišťovnu, která měla o sloučení s Metal-Aliancí také zájem. Tou byla Oborová zdravotní pojišťovna. Podle informací LN však dokázala nabídka miliardáře Chrenka manažery Metal-Aliance více oslovit.

Metal-Aliance schválila fúzi i přesto, že zástupci státu ve správní radě pojišťovny sloučení nepodpořili. Ministerstvo zdravotnictví totiž s tímto záměrem radikálně nesouhlasí. Fúzi však ministerstvo nemůže zabránit, protože mu to současné zákony neumožňují.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce, aby Metal-Aliance zůstala samostatná nebo se spojila s Oborovou zdravotní pojišťovnou, se kterou by se dobře doplnily. „My bychom fúzi České průmyslové a Metal Aliance neradi viděli. Ministerstvo jasně deklarovalo, že je proti, a sdělilo to zástupcům státu ve správní radě Metal-Aliance,“ řekl ministr Heger.

Podle Hegera totiž bude fúze výhodná zejména pro Chrenkovu průmyslovou pojišťovnu, a navíc vznikne příliš silný hráč, který bude znamenat nevyrovnané zastoupení pojišťoven na trhu. Fúze Metal-Aliance a průmyslové zdravotní pojišťovny podle něj není optimální pro konkurenceschopnost zdravotních pojišťoven ani pro české pacienty.

Zdravotní pojišťovna Metal-Aliance

 • Vznikla v roce 1993.
 • Generálním ředitelem je už od založení Vladimír Kothera.
 • Má 50 poboček.
 • Má více než 430 tisíc klientů.

Pokud by navíc pokračovalo další slučování s menšími pojišťovnami, hrozilo by podle ministerstva zdravotnictví, že v Česku zůstanou jen dvě až tři velké pojišťovny, a to by ohrozilo konkurenční prostředí. S názorem ministra zdravotnictví ale nesouhlasí ani jedna z pojišťoven, které se chtějí sloučit.

„Důvodem pro naše rozhodnutí je snaha reagovat na aktuální vývoj v ekonomice a legislativě s předstihem, aby byl i do budoucna zajištěn standard kvality a dostupnosti zdravotní péče pro pojištěnce a současně byla posílena vyjednávací pozice zdravotní pojišťovny na trhu,“ říká mluvčí Metal-Aliance Zuzana Brávníková.

Nový obr

 • Fúzí vznikne druhá největší zdravotní pojišťovna v Česku po VZP (6,2 milionu klientů).
 • Bude mít více než 1, 2 milionu klientů.
 • Bude mít více než 130 poboček.

Podle České průmyslové zdravotní pojišťovny pak ministr Heger normy a jemotivován osobními zájmy. „Jisté struktury ministerstva zdravotnictví lobbované finanční skupinou PPF mají za cíl realizovat fúzi Metal-Aliance s pojišťovnou OZP, která je ale ze všech zdravotních pojišťoven v Česku v nejhorší finanční kondici,“ říká mluvčí České zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová a dodává, že kdyby se MetalAliance spojila s Oborovou zdravotní pojišťovnou, přímo by to poškodilo pojištěnce Metal-Aliance.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna vznikla spojením Zdravotní pojišťovny Agel, kterou založil ocelářský magnát Tomáš Chrenek, s Hutnickou zdravotní pojišťovnou a Českou národní zdravotní pojišťovnou. Má 737 tisíc klientů.

Metal-Aliance s více než 430 tisíci klienty je pak jednou z nejzdravějších českých zdravotních pojišťoven. Spojení pojišťoven by se nijak nemělo dotknout pojištěnců ani jednoho z dotyčných ústavů.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?
Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?

Otestovaly jsme dámské trenýrky z Trenýrkárna.cz. Podívejte se, jaké jsme si vybraly a jak jsme s nimi byly spokojené.