27. ledna 2011 17:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chytré telefony zažívají boom, Češi jich mají už půl milionu

4G HTC Thunderbolt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 4G HTC Thunderbolt | foto: Reuters

PRAHA Půl milionu chytrých telefonů prodali podle zjištění Lidových novin v loňském roce tuzemští operátoři. Zájem o tyto přístroje raketově roste, podle firem o stovky procent.

Navíc, další desítky tisíc přístrojů prodali také obchodníci s elektronikou. Chytré telefony tak v Česku rychle vytlačují své klasické předchůdce.

iPhone skončil překvapivě až třetí
Nový iPhone 4 si odstartoval svou premiéru i ve Španělsku

"Prakticky každý druhý prodaný telefon už je chytrý," tvrdí Miroslav Čepický, mluvčí Vodafonu. Popularita těchto přístrojů je daná hlavně tím, že kromě volání nabízejí například správu e-mailů, GPS navigaci nebo podporu sofistikovaných aplikací. Na prvních místech v žebříčku prodejnosti stály loni zejména chytré telefony s operačním systémem Symbian a Android, jako je HTC nebo Nokia.

Až na třetím místě skončil iPhone. I toho však čeští operátoři dosud prodali desítky tisíc. "S prodejem iPhonu 4 jsme na konci loňského srpna začali a dosud jsme prodali téměř devět tisíc přístrojů," říká Martina Kemrová z T-Mobilu. Oněco větší číslo potvrzuje i Telefónica O2, která během loňského roku prodala desítky tisíc těchto přístrojů. Kolem deseti tisíc prodaných iPhonů má na kontě i Vodafone.

Nejvíce roste zájem o Android
"Zájem o chytré telefony se skokově zvyšuje, zejména o ty s operačním systémem Android," říká například mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický a dodává, že u Vodafonu vzrostl prodej chytrých telefonů v loňském roce o 700 procent. Loni tak Vodafone prodal téměř 200 tisíc takových zařízení.

Za vzrůstající oblibu smartphonů dle něj může jednak rostoucí počet těchto zařízení a zároveň jejich klesající cena.

U Vodafone vyhrál HTC

Nejprodávanějším chytrým mobilem u Vodafonu byl loni HTC Wildfire s operačním systémem Android. iPhone patří stále mezi hity a je o něj velký zájem, ale vzhledem k vyšší ceně není nejprodávanější.

Nejprodávanějším chytrým telefonem není iPhone ani u Telefóniky O2. "Prodejním číslům loni jednoznačně vévodily smartphony s operačním systémem Symbian," říká mluvčí O2 Martin Žabka. Největší zájem prý byl o telefony Nokia 5230 a Nokia N8.

Prodeje rostou i u prodejců elektroniky
Vzrůstající prodej chytrých telefonů zaznamenali i prodejci elektroniky. "V součtu jsme za loňský rok prodali asi 20 tisíc chytrých telefonů," potvrzuje marketingový ředitel Alza.cz Jan Samko. Symbianových telefonů podle něj loni Alza prodala bezmála deset tisíc, androidových zhruba sedm tisíc. Prodej iPhonů byl loni dle Samka výrazně nižší.

"Chytré telefony budou i letos velmi silně poptávané," říká Samko. Hlavním důvodem, proč zákazníci chytré mobily chtějí, je podle něj množství aplikací, které majitelům mobilů usnadňují život.

Boom aplikací pro telefony potvrzují i aktuální data průzkumné agentury Gartner. Podle těch se tržby z jejich prodeje v letošním roce po celém světě ztrojnásobí na 15,1 miliardy dolarů. Nejvíc bude expandovat trh s mobilními telefony s operačním systémem Android, dominantní pozici si však podle agentury ještě udrží americká společnost Apple.

Prodej chytrých telefonů (2010)

Telefónica O2 120 tisíc + desetitisíce iPhonů T-Mobile 100 tisíc Vodafone 200 tisíc

Petra Tesařová
M. Jelínek no no mě stačí i ten hloupej .. :-) 18:33 27.1.2011
j. pindlik moje řeč:) 21:28 27.1.2011

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!