30. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cigarety Petra se změní na L&M. Tradiční značka ale úplně nezmizí

Krabička cigaret značky Petra (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krabička cigaret značky Petra (ilustrační foto). | foto: ČTK

PRAHA Patří mezi tradiční české značky, které se na trhu udržely i po pádu socialismu a převzetí výroby silným zahraničním investorem. Po osmadvaceti letech se však tabákový koncern Philip Morris rozhodl cigarety Petra přejmenovat na globální značku L&M. Petry ale nezmizí z pultů trafik úplně – nedávno uvedená levnější varianta Petra Klasik se bude prodávat dál.

V posledních dnech dostávají trafikanti od společnosti Philip Morris následující upozornění: „odteď se značka Petra mění na L&M, chuť ale zůstává stejná.“ Změna se už dotkla i krabičky cigaret, kde se pod zkoseným logem Petra objevily iniciály L&M. Uvnitř krabičky mohou kuřáci nalézt také informační lístek.

Tradiční českou značku háže nadnárodní tabákový koncern přes palubu zřejmě kvůli rostoucí ceně, která se vyrovnala právě cigaretám L&M. Pro kuřáky léta zvyklé na „svoji značku“, jež mají hlouběji do kapsy, uvedl Philip Morris v lednu variantu Petra Klasik.

ČTĚTE TAKÉ:

Tu hodlá tabáková společnost zachovat. „Jako odpověď na stále se vyvíjející preference dospělých kuřáků jsme v lednu uvedli na trh značku Petra Klasik, dostupnější variantu značky Petra. Byla inspirována původní recepturou, má ovšem kvalitnější směs. Dosavadní úspěch Petry Klasik je velmi slibný a na trhu se jí dostane pokračující podpory,“ sdělil serveru Lidovky.cz Martin Hlaváček, ředitel vnějších vztahů Philip Morris.
 
„Pro dospělé kuřáky upřednostňující produkty střední cenové kategorie nabízíme jako alternativu L&M. Je číslem jedna svého segmentu v České republice a celosvětově patří mezi nejprodávanější značky vůbec,“ dodává Hlaváček.

Značka Petra vznikla v roce 1985 jako levnější alternativa „luxusních“ cigaret Sparta, které začal vyrábět tehdejší Československý tabákový průmysl v roce 1964. Krabička s iniciály L&M (Ligget & Myers) patří podle Philip Morris mezi pět nejoblíbenějších značek cigaret na světě.

Češi kouří méně

Philip Morris ČR je největším výrobcem tabákových výrobků v České republice, zaměstnává zde přibližně 1100 lidí. Celkový trh cigaret v Česku klesl v letošním prvním pololetí v porovnání se stejným obdobím roku 2012 o 3,8 procenta na 9,5 miliardy kusů cigaret.

Kutnohorskému výrobci tabáku klesl v pololetí konsolidovaný čistý zisk o 24,6 procenta na 851 milionů korun. Tržby bez spotřební daně a DPH meziročně poklesly o 4,1 procenta na šest miliard korun. (čtěte VÍCE)