15. července 2009 15:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čína a USA budou spolupracovat. Založí ekologické centrum

Spojené státy a Čína, největší producenti skleníkových plynů na světě, vybudují společné výzkumné centrum pro ekologické energie.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spojené státy a Čína, největší producenti skleníkových plynů na světě, vybudují společné výzkumné centrum pro ekologické energie. | foto: Shutterstock

PEKING Spojené státy a Čína, největší producenti skleníkových plynů na světě, vybudují společné výzkumné centrum pro ekologické energie. Dohodli se na tom ministři několika odvětví obou zemí. Napsala to dnes agentura AP.

Americký ministr obchodu Gary Locke vyzval Peking, aby zeleným technologiím nestavěl do cesty obchodní bariéry. Výzkumné centrum je tak kompromisem mezi oběma vládami, které se nemohou shodnout, zda by se měl Peking přidat k bohatším státům, které se snaží redukovat emise skleníkových plynů a zastavit změny klimatu.

Centrum bude mít zpočátku k dispozici 15 milionů dolarů s ústředími v obou státech. Zaměří se na uhlí, ekologické stavby a auta, uvedl americký ministr energetiky Steven Chu. Podle Washingtonu by odvětví mohlo vytvořit tisíce pracovních příležitostí.

Za čínskou stranu se pekingských jednání zúčastnil čínský ministr vědy a techniky Wan Kang. Američtí ministři Chu a Locke dnes do Pekingu přijeli, aby propagovali rozvoj ekologických technologií pro energetiku v soukromém sektoru. Chu i Locke jsou potomci čínských imigrantů do USA.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz