2. října 2010 19:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čína bude dál nakupovat řecké dluhopisy. Zájem má i o železnice

Růst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růst | foto: Shutterstock

ATÉNY Čína již nakoupila řecké vládní dluhopisy a hodlá v těchto nákupech pokračovat. Uvedl to čínský premiér Wen Ťia-pao při návštěvě Řecka, které se nyní potýká s dluhovou krizí.

Dodal, že Čína plánuje během pěti let zdvojnásobit roční hodnotu obchodu s Řeckem na osm miliard dolarů (přes 140 miliard Kč).

"Čína vynaloží velké úsilí, aby pomohla zemím eurozóny a Řecku překonat krizi," řekl čínský premiér. Jeho řecký protějšek Jorgos Papandreu označil záměr Číny nakupovat řecké dluhopisy za projev důvěry v Řecko.

Řecká vláda zatím nabízí na trhu pouze krátkodobé dluhopisy, v příštím roce však hodlá obnovit prodej dluhopisů s delší splatností. Řecko se v květnu těsně vyhnulo bankrotu díky záchrannému úvěru v celkové hodnotě 110 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu Kč) od zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu.

Řecko a Čína v sobotu podepsaly memorandum, ve kterém se zavázaly k podpoře investic. Řecké a čínské podniky navíc podepsaly řadu dohod, například v oblasti dopravy, cestovního ruchu, telekomunikací a stavebnictví. Uzavírání obchodních dohod se zeměmi, jako je Čína, by podle analytiků mělo podpořit důvěru řeckých spotřebitelů i podniků, napsala agentura Reuters.

Wen Ťia-pao je prvním čínským premiérem, který po více než dvou desetiletích zavítal do Řecka. V Aténách, kde se zdrží do 4. října, zahajuje čínský představitel své sedmidenní evropské turné. Z Řecka zamíří do Bruselu.

Čínského premiéra doprovází delegace desítky ministrů a řady obchodních činitelů, včetně guvernéra čínské národní banky a prezidenta jednoho z největších námořních přepravců na světě, čínského gigantu COSCO. Tato společnost se už od roku 2008 podílí na modernizaci řeckého přístavu Pireus.

Média se shodují v tom, že Čína chce učinit z Řecka hlavní transportní uzel pro svůj export v jihovýchodní a východní Evropě. Pro své výrobky prý plánuje velké překladiště poblíž přístavu Eleusis západně od Atén. Kromě toho Peking údajně projevil zájem o část řeckých železnic.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!