21. května 2014 13:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dohodnuto. Čína podepsala s Ruskem historickou smlouvu o dodávce plynu

Stisk rukou pečetí spojenectví: Vladimir Putin s hlavou Číny Si Ťin-pchingem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stisk rukou pečetí spojenectví: Vladimir Putin s hlavou Číny Si Ťin-pchingem... | foto: Reuters

ŠANGHAJ Ruský monopolní vývozce zemního plynu Gazprom podepsal dlouho očekávanou dohodu o dodávkách této suroviny do Číny. Informovala o tom agentura Reuters.

Dohoda by mohla snížit závislost ruského exportu na Evropě coby hlavním odběrateli ruského plynu. Gazprom má na základě dohody do Číny dodávat 38 miliard krychlových metrů plynu ročně po dobu 30 let.

ČTĚTE TAKÉ:

Je to zhruba čtvrtina současné čínské roční poptávky a necelá čtvrtina objemu plynu, který Rusko loni vyvezlo do Evropy. Šéf Gazpromu Alexej Miller podle agentury AP ruským médiím sdělil, že hodnota rusko-čínského kontraktu činí zhruba 400 miliard dolarů (osm bilionů Kč).

Plyn bude Rusko do Číny posílat novým plynovodem, který spojí sibiřská plynová pole s oblastmi u čínského pobřeží.

Jednání trvala deset let

Státem ovládaný Gazprom o dodávkách plynu do Číny jednal více než deset let. Hlavní překážku v rozhovorech představovala cena za plyn. Obě strany podle agentury AP doufaly, že podpis dohody mezi Gazpromem a čínskou společností China National Petroleum Corporation vlastněnou státem se uskuteční během dvoudenní návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Šanghaji. Rozhovory o ceně ale pokračovaly ještě v posledních hodinách Putinova pobytu v Číně. Gazprom odmítl zveřejnit, na jaké ceně se s Číňany nakonec dohodl.

Symbolicky je dohoda velkým triumfem pro šéfa Kremlu, který se v době ukrajinské krize a snahy evropských zákazníků omezit svou závislost na ruském plynu pokouší najít nová partnerství v Asii, podotkl Reuters. Z obchodního hlediska ale bude hodně záviset právě na ceně a dalších podmínkách kontraktu. Možným kamenem úrazu bylo prý třeba to, zda Čína zaplatí jednorázový paušál v souvislosti s financováním některých nákladů na infrastrukturu. Tato část dohody podle ředitele Gazpromu Millera ale dosud vyřešena nebyla. Akcie Gazpromu po oznámení podpisu stouply skoro o dvě procenta. Před zprávou o uzavření dohody naopak klesaly. kne hej

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz