8. listopadu 2016 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čína chce do českých bank nahnat jüan

Čínský jüan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský jüan. | foto: Reuters

Po víkendu si mohou Češi a Číňané uložit do fasciklů další písemnou deklaraci vzájemného přátelství. Půtky o to, kdo se kde neměl scházet s dalajlamou, podle všeho nijak významně nezasáhly touhu po čilejší obchodní výměně.

Plán bilaterální spolupráce s Čínou, kterou v Rize za českou vládu podepsal náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký, zveřejnila ještě během víkendu vláda na svých webových stránkách. Obávaný závazek, že Česká republika nechá Čínu dostavět Dukovany bez soutěže, v dokumentu není a podle slov premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ani nikdy nebyl.

K nejzajímavějším kapitolám patří ta s názvem Finance. Podle ní by Češi měli daleké lidové republice pomoct, aby se jüan stal globální měnou, stejně jako dolar nebo euro. To znamená, že by se v jüanech běžně vypořádávaly mezinárodní závazky.

Čína o to usiluje už delší dobu, česká deklarace je jen jedním z kroků potvrzujících tuto ambici. Země s komunistickou stranou v čele svůj trh velmi důsledně centrálně kontroluje a namísto poptávky s nabídkou sílu měny diktuje centrální banka. Ani tak ale není Čína vůči mezinárodním vlivům imunní. Kdyby se z jüanu stalo běžně používané světové platidlo, omezí se kurzová rizika pro čínské dovozce i vývozce.

Ve finanční kapitole si Česká republika s Čínou dávají příslib, že budou jednat o využití místních měn ve vzájemném obchodě a investicích. K tomu se dává komerčním bankám ke zvážení, aby ve vhodných případech podpořily užití koruny a jüanu v nových produktech a službách. To není úplně revoluční novinka, například Komerční banka už běžný účet v jüanech nabízí od roku 2011.