17. září 2015 15:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čína investuje do zahraničí ve velkém. Nejspíš padne rekord bilion dolarů

Čínský prezident Si Ťin-pching. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský prezident Si Ťin-pching. | foto: Reuters

PEKING Přímé investice čínských firem v zahraničí zřejmě letos poprvé překonají částku jeden bilion dolarů (24 bilionů korun). Přispívá k tomu zpomalování ekonomického růstu v Číně a rostoucí internacionalizace čínských firem, napsala agentura Reuters.

Loni celkové investice firem v zahraničí stouply na téměř 883 miliard USD, uvedl náměstek čínského obchodního zástupce při ministerstvu obchodu Čang Siang-čchen. Ve středu ministerstvo uvedlo, že nefinanční přímé investice v zahraničí stouply za prvních osm měsíců roku o 18,2 procenta.

Zpomalující ekonomika a nestabilita na trzích ženou čínské firmy k nákupům zahraničních značek a technologií. Dalším důvodem pro koupě je snaha o rozšíření jejich aktivit. Pekingská vláda také podporuje expanzi čínských firem, nabízí jim finanční podpory a zrušila administrativní kontrolu zahraničních dohod.

Podle údajů Thomson Reuters čínské firmy od počátku roku do 16. září oznámily nebo dokončily 390 dohod o fúzích a akvizicích v hodnotě 77 miliard USD. To je dvojnásobek počtu dohod za stejné období loni. Hodnota dohod také již překonala rekord z roku 2008, kdy činila 70,4 miliardy USD.

Do konce roku 2014 celkem 18 500 čínských investorů zřídilo v zahraničí téměř 30.000 podniků. Z toho asi 77 procent vykázalo loni zisk, dodal Čang.

ČTK