Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čína jako velmoc ve vykrádání nápadů. Vyrobí kopie dřív, než na ně autor sežene peníze na Kickstarteru

V čínských továrnách vznikají někdy i okopírované výrobky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V čínských továrnách vznikají někdy i okopírované výrobky. | foto: Shutterstock

PEKING / PRAHA Některé výrobky, které projdou crowdfundingovou kampaní, se objevují na trhu ještě dříve než je začnou vyrábět samotní autoři nápadu. Zákazníci je seženou většinou na čínském trhu, ovšem mnohonásobně levněji. Čínské soudy se však k ochraně duševního vlastnictví staví kritičtěji než tomu bylo v minulosti.

Jedním z příkladů okopírování nápadu je často medializovaný případ Izraelce Jekutiela Shermana, který vymyslel originální mechanismus selfie tyče schované v krytu na telefon. Svůj nápad přihlásil na crowdfundingový portál Kickstarter, kde lidé financují projekty z oblasti technologií či umění. O týden později už byla selfie tyč k dispozici na AliExpressu, navíc se stejným názvem Stikbox. Produkt čínský e-shop prodával i za 10 dolarů (220 korun). Originál měl stát 39 liber (1150 korun).

Mezi často kopírované nápady patří například samonafukovací sedací vak nebo antistresová kostka s tlačítky. Tyto produkty často začnou výrobci prodávat s určitou cenou, která se kvůli kopírujícím firmám postupně snižuje. V Číně takřka stejné zboží totiž dokážou vyrábět za mnohem menší náklady. Nemusí se ale vždy jednat výhradně o čínský trh.

Kdo dřív přijde, ten dřív prodává

Pokud si čínský výrobce u tamního úřadu registruje ochrannou známku dříve než zahraniční firma, tak dochází k situacím, kdy je z padělání obviněný samotný tvůrce nápadu. I přesto, že se v Číně stejný produkt neprodává, pouze je jeho jméno zaregistrováno u úřadů.

Čínský úřad pro ochranu duševního vlastnictví se však k těmto případům podle Financial Times začal v poslední době stavět kriticky a uvědomuje si závažnost situace. Čínské soudy a orgány pro ochranné známky se začaly soustředit na objasnění prvku takzvané „špatné víry“, kdy chce obviněný profitovat z práv na ochrannou známku patřící slavné zahraniční firmě.

„Registrace ve špatné víře jsou škodlivé - narušují trh a narušují systém ochranných známek,“ citoval loni server Financial Times hlavního soudce pekingského soudu pro ochranu duševního vlastnictví Su Čiho.

Čen Chuemin, právník zabývající se ochrannými známkami v Pekingu, vysvětlil pro FT: „Místní zloději ochranných známek si obvykle registrují jména slavných značek nebo osobností dlouho předtím než se skuteční vlastníci rozšíří do Číny.“

Čínské Lego skončilo

V boji o duševní vlastnictví je úspěšný například dánský výrobce hraček Lego. Ten v úterý vyhrál v Číně další soudní spor s firmami kopírujícími jeho stavebnice. Čínský soud podle dánské společnosti rozhodl, že čtveřice podniků porušila řadu autorských práv skupiny Lego a dopustila se nekalé konkurence výrobou a distribucí stavebnic Lepin.

Soud firmám nařídil zastavení výroby, prodeje a propagace produktů porušujících autorská práva. Lego navíc obdrží odškodné kolem 4,5 milionu jüanů (zhruba 15 milionů korun).

15.března 2018 v 19:27, příspěvek archivován: 06.listopadu 2018 v 16:14

#lego @LEGO_Group #lepin https://t.co/yoyGJazIfB

Logo dánské firmy Lego a čínské společnosti Lepin, která prohrála soudní spor.

„Věříme, že tato rozhodnutí jsou podložená fakty i zákonem a jasně demonstrují pokračující snahu čínských úřadů o ochranu duševního vlastnictví,“ prohlásil generální ředitel společnosti Lego Niels Christiansen.

Dánská firma zaznamenala první úspěch ve sporech o autorská práva v Číně v loňském roce. Pekingský vrchní soud loni mimo jiné dospěl k závěru, že logo a jméno společnosti Lego jsou v Číně všeobecně známými obchodními značkami, což firmě usnadnilo postup proti porušování autorských práv.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Najdete na Lidovky.cz