20. ledna 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čína koupí 200 Boeingů, dohodla se s USA na importu za 45 miliard dolarů

Oslavy v Číně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslavy v Číně. | foto: ČTK

WASHINGTON Spojené státy a Čína dosáhly dohody o exportních kontraktech ve výši 45 miliard dolarů (zhruba 808 miliard korun), které v USA podpoří 235.000 pracovních míst. Novinářům to během dnešních jednání čínského prezidenta Chu Ťin-Tchaa s americkým prezidentem Barackem Obamou ve Washingtonu řekl nejmenovaný vysoký americký činitel. Čína podle něj mimo jiné nakoupí 200 letadel Boeing.

Zaplatí za ně 19 miliard dolarů. Další kontrakty se týkají zemědělských produktů či telekomunikační a výpočetní techniky. Prezidenti by o dohodě měli informovat po svém dnešním jednání.

Spojené státy v Číně vidí velkou příležitost pro své firmy, které se jen pomalu zotavují z nedávné hluboké recese. Nové kontrakty by k tomu měly přispět. Zároveň by mohly pomoci snížit vysokou nezaměstnanost, která americkou ekonomiku již delší dobu sužuje.

Čínský dovoz z USA loni dosáhl 100 miliard dolarů

Činitelé Bílého domu již před dnešní schůzkou zdůrazňovali, že americký vývoz do Číny roste dvakrát rychlejším tempem než export do zbytku světa.

Loni dosáhl 100 miliard dolarů. Američané přitom očekávají, že se v příštích deseti letech dále zdvojnásobí. Americké firmy by podle nich ale měly mít snazší přístup na čínský trh. V současnosti jej komplikují administrativní překážky.

Čínský prezident Chu Ťin-tchao

Čína je nicméně ve vzájemné obchodní výměně ve značném přebytku. USA z něj dlouhodobě viní údajně podhodnocený kurz čínské měny, který nahrává tamním vývozcům. Obama proto dnes zřejmě bude opět na svůj čínský protějšek naléhat, aby jüan zhodnocoval rychleji.

Vzájemné ekonomické spolupráci obou zemí by mohlo napomoci i setkání obou prezidentů se zástupci 18 amerických a čínských firem, které je součástí dnešních jednání v Bílém domě. Chu se s americkými podnikateli setká rovněž ve čtvrtek.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.