Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
2. září 2018 12:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čína kvůli africkému moru zabila 38 000 prasat

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Peking Čína do 1. září utratila kvůli výskytu afrického moru prasat více než 38 000 zvířat. Uvedlo to ministerstvo zemědělství. Čína, kde vepřové maso patří mezi základní potraviny, v jednom měsíci objevila pět případů prasečího moru v pěti různých provinciích. To přimělo úřady k utracení zvířat na farmách s cílem zabránit šíření nemoci.

Ministerstvo tento týden varovalo, že nemůže vyloučit možnost dalšího výskytu onemocnění. Čína má největší chov prasat na světě, uvedla agentura Reuters.

Nemoc se šíří i v Evropě, kde je zasaženo osm zemí ve východní Evropě, včetně České republiky, a Rusko. Podle vědců byl zřejmě virus prasečího moru zanesen do Číny převážením zvířat z Ruska.

Zhruba před rokem africký mor prasat zaznamenali veterináři na Zlínsku. Od té doby nemoc potvrdili u 230 divokých prasat, z toho 18 bylo uloveno, ostatní byly uhynulé kusy. Od letošního dubna se zde však žádný nový případ neobjevil.

V Evropě bylo do konce srpna nahlášeno 4 800 případů nákazy divoce žijících prasat a jedinců v domácích chovech. To představuje nárůst o 700 případů v porovnání s celým předchozím rokem. 

Africký mor prasat je smrtelnou nemocí, která ale není přenosná na jiné druhy zvířat ani na člověka. Na nemoc neexistuje protilátka, nastoupit proto musejí klasické metody potírání nákazy, jako je vytyčování nepřístupných oblastí, vybíjení nakažených chovů a cílený lov divokých prasat.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.