7. července 2009 16:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čína kvůli nepokojům cenzuruje, zablokovala přístup na Facebook

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PEKING/PRAHA V souvislosti s nepokoji v západočínské čínské autonomní oblasti Sin-ťiang, omezila čínská vláda opět přístup k internetu. Kromě celkového okleštění přístupu na zahraniční weby úřady odstranily z vyhledávačů odkazy na zprávy o násilném potlačení demonstrací a zablokovaly komunitní servery Twitter a Facebook. Zásahy do internetových služeb potvrdil serveru Lidovky.cz i český manažer jedné zahraniční firmy, který v Číně pracuje.

Facebook je podle listu The Washington Post zablokován na většině území země. Už před dvěma týdny pak vláda "odstřihla" od čínského webu téměř všechny služby společnosti Google, včetně emailového portálu Gmail a služby Google Talk.

"Stránky nejsou 'natvrdo' zablokované, jen neprocházejí žádné pakety. Expatům z různých míst po celé Číně hlásí prohlížeč, že služba je vypnutá - což je známka zásahu cenzury," řekl LN český manažer jedné zahraniční firmy, který v Číně pracuje.

"Pokud se připojím přes anonymizér, na pár sekund se normálně na stránky dostanu, ale pak mne to od něj odstřihne. To znamená, že filtr zachycuje závadný obsah za anonymizérem, který pak odpojuje. Když si člověk přes ten samý anonymyzér prohlíží třeba české weby, tak se to nestává," říká manažer.

"Cenzura je v poslední době hodně chytrá a výrazně přitvrzená," říká manažer.