7. září 2009 15:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čína nepřekvapila: zcenzuruje prodej zahraniční hudby na webu

Čína nařídila vyčistit domácí internetový trh s hudbou od skladeb, které cenzoři označí za špatné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čína nařídila vyčistit domácí internetový trh s hudbou od skladeb, které cenzoři označí za špatné. | foto: ČTK

PEKING Čína nařídila vyčistit domácí internetový trh s hudbou od skladeb, které cenzoři označí za špatné. Opatření ministerstva kultury nařizuje, aby hudební servery od cenzorů získaly do konce roku svolení k prodeji všech zahraničních písní.

Týká se to i skladeb z Hongkongu a Tchaj-wanu, napsal dnes list Wall Street Journal.

Opatření je další součástí snahy čínských úřadů dostat internet pod kontrolu; nařízení se vztahuje na všechny internetové hudební distributory včetně těch, které provozují giganti Google či Baidu. Počítačová síť má v Číně 338 milionů uživatelů, nejvíce ze všech zemí na světě.

Ministerstvo na svých webových stránkách minulý čtvrtek uvedlo, že chce opatřením vyřešit problémy včetně mísení špatného a dobrého obsahu.

Ministerstvu podle nařízení také vadí velké množství hudby importované bez svolení i porušování autorských práv.

Nařízení přitom bude velkým byrokratickým počinem. Požaduje, aby hudební servery předložily k posouzení cenzorů veškeré zahraniční písně do konce roku. Nařízení chce po distributorech text každé písně s čínským překladem a s dokumenty, že distribuovaná nahrávka neporušuje práva duševního vlastnictví.

Organizace zastupující nahrávací společnosti si od tohoto kroku slibují tvrdší zásah vůči pirátům. Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) odhaduje, že 99 procent hudebních nahrávek dostupných v Číně postrádá licenci, napsal list.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.