8. září 2009 14:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čína opět poručila větru, dešti. Vládní opatření prodala o 90 % aut více

Čína | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čína | foto: Shutterstock

PEKING Prodej osobních automobilů v Číně se v srpnu meziročně zvýšil o 90 procent na 858.300 vozů díky vládním opatřením na podporu poptávky. Celkový prodej automobilů, včetně nákladních vozů a autobusů, stoupl o 82 procent na 1,14 milionu vozů.

Za prvních osm měsíců roku se celkový prodej zvýšil o 29 procent na 8,33 milionu vozů. Čína si tak udržela náskok před Spojenými státy, kde prodej dosáhl 7,1 milionu vozů, ačkoli v samotném srpnu za USA v prodeji zaostala.

Tisková agentura Nová Čína již v pondělí uvedla, že prodej aut v Číně by měl v celém letošním roce poprvé pokořit hranici deseti milionů vozů. Čína by také mohla poprvé v historii z hlediska celoročního prodeje vystřídat na pozici největšího automobilového trhu světa Spojené státy, kde se poptávka po příchodu hospodářské a finanční krize dostala pod velký tlak.

V srpnu se sice prodej aut v USA díky programu šrotovného meziročně zvýšil o pět procent na 1,257 milionu vozů, analytici však varují, že po ukončení programu začne prodej opět klesat.

Lidovky.cz, ČTK