9. června 2010 11:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čína oznámila největší emisi akcií historie, v hodnotě půlky rozpočtu Česka

Čína oznámila největší emesi akcií historie. Bude mít hodnotu půlky rozpočtu ČR | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čína oznámila největší emesi akcií historie. Bude mít hodnotu půlky rozpočtu ČR | foto: Shutterstock

ŠANGHAJ/PEKING Čínské regulační orgány dnes schválily žádost tamního finančního ústavu Agricultural Bank of China o vydání akcií na burze. Primární emise, ke které se banka chystala delší dobu, patrně vynese přes 20 miliard dolarů (asi 434 miliard Kč), což by z ní učinilo vůbec největší primární emisi na světě.

Banka plánuje takzvanou duální kotaci, její akcie by se tedy objevily na burze jak v Šanghaji, tak v Hongkongu. AgBank je poslední a zároveň nejmenší ze čtveřice obřích čínských bank, v nichž si nadále udržuje velký vliv tamní vláda.

AgBank se zaměřuje na klienty z menších měst a vesnic. Na burze se chystá vydat až 53 miliard akcií, což je kolem 15 procent základního jmění ústavu.

Pokud se vše odehraje hladce, s akciemi by se mohlo začít obchodovat asi v polovině července

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?