16. července 2009 9:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čína překvapivě vysokým růstem válcuje světové ekonomiky

Čína překvapivě vysokým růstem válcuje všechny světové ekonomiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čína překvapivě vysokým růstem válcuje všechny světové ekonomiky. | foto: Shutterstock

PEKING Růst hrubého domácího produktu Číny se ve druhém čtvrtletí zrychlil na 7,9 procenta po 6,1 procenta z prvního čtvrtletí, ukázaly dnes oficiální statistiky. Vývoj je překvapivý; projevil se v něm nárůst investic podpořený fiskálními a měnovými stimuly.

Z velkých světových ekonomik si tak Čína vede nejlépe. A mohla by splnit svůj cíl osmiprocentního růstu za celý letošní rok.

Vývoj v Číně posílil naděje, že se světová ekonomika dostává z nejhorší hospodářské recese za 80 let. Ekonomové odhadovali růst čínského HDP na 7,5 procenta a mnozí po dnešních číslech začali přehodnocovat předpovědi čínského růstu na letošní i příští rok.

Ve světě je krize? Čína našlápne domácí ekonomiku

Centrální statistický úřad dnes zveřejnil i další čísla za samotný červen a ta potvrdila, že se ekonomika úspěšně vypořádala s poklesem exportu díky domácí poptávce. Produkce továren za rok do června vyskočila o 10,7 procenta.

Investice do fixních aktiv v městských oblastech vzrostly za pololetí meziročně o 33,6 procenta. Za prvních pět měsíců roku to byl nárůst o 0,7 procentního bodu slabší, napsala agentura Reuters.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!