7. srpna 2009 14:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čína prodala o dvě třetiny více aut než loni, překonala Ameriku

Čína překonala v prodeji aut Ameriku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čína překonala v prodeji aut Ameriku |

PEKING Prodej aut v Číně v červenci vyskočil o 64 procent na 1,1 milionu vozů a Čína tak opět překonala v prodejnosti Spojené státy. Poptávku po nových autech v zemi podpořilo snížení daní a vládní podpory. Uvedla to dnes tisková agentura Nová Čína s odvoláním na údaje Čínské asociace výrobců automobilů.

Již delší dobu se očekává, že Čína, která má 1,3 miliardy obyvatel, překoná v prodeji osobních aut USA a stane se největším automobilovým trhem světa. Tuto možnost urychlila ekonomická recese v USA, která výrazně snížila poptávku po nových autech, zatímco prodej v Číně dále roste. Zákazníci v USA koupili podle údajů společnosti Autodata v červenci necelý milion osobních a lehkých nákladních vozů.

Poptávka po autech v Číně byla loni zasažena světovou finanční krizí, od letošního února však za pomoci vládních opatření oživuje. Čínská vláda v lednu představila plán na podporu automobilového sektoru, který zahrnuje snížení daní a subvence pro motoristy. Prodej osobních aut tak meziročně vyskočil o 70 procent na 830 tisíc vozů.

ČTK, Lidovky.cz
Maxx Čínas 0:00 8.8.2009