Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čína se brání, poprvé uvalila clo na zboží z EU

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PEKING Čína vůbec poprvé uvalila vyrovnávací clo na zboží z Evropské unie, a to na dovoz bramborového škrobu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnilo na svých internetových stránkách čínské ministerstvo obchodu. Rozhodnutí přichází krátce poté, co EU rozhodla o vyrovnávacím clu na dovoz křídového papíru z Číny.

Čínské ministerstvo obchodu již v dubnu uvalilo na bramborový škrob z EU andidumpingové clo. Současně tehdy varovalo, že do srpna rozhode i o případném antisubvenčním clu, které se zavádí kvůli vyrovnání státní subvence. Dnes dodalo, že při vyšetřování zjistilo, že firmy z EU získaly dotace na zásoby škrobu až 11,19 procenta. Cla se začnou vybírat od 19. května.

EU v sobotu oznámila, že uvaluje vyrovnávací cla na dovoz křídového papíru z Číny. Místní firmy podle EU získávají nelegální státní pomoc, která poškozuje producenty v EU. Cla mají platit pět let a budou mít dvě složky.

Až 12 procent hodnoty dovozu bude komise vyměřovat za nelegální státní podporu a dalšími až 35,1 procenty bude vyrovnávat dumpingové ceny samotných čínských vývozců.

Nekontrolovatelná obchodní válka se nekoná
Obchodní napětí mezi oběma zeměmi přichází v týdnu, kdy se chystá na čtyřdenní návštěvu Číny prezident EU Herman Van Rompuy. Cesta by se měla zřejmě týkat nákupu dluhu problémových evropských zemí Čínou, tématem jednání by mohlo být i rostoucí napětí v obchodních vztazích. Hodnota obchodu se zbožím mezi Čínou a EU loni činila téměř 400 miliard eur (9,8 bilionu Kč).

Podle expertů rozhodnutí o antisubvenčních clech na obou stranách je důkladně vypočítaným krokem, který i přes načasování nemá znamenat, že by vypukla nekontrolovatelná obchodní válka. Zahrnuje totiž pouze velmi malou část vzájemného obchodu. Podle agentury Reuters EU v roce 2009 dovezla z Číny křídový papír v hodnotě 130 milionů eur.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...