8. ledna 2010 10:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čína se loni stala největším automobilovým trhem světa

Oslavy v Číně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslavy v Číně. | foto: ČTK/AP

PEKING V Číně se loni prodalo více než 13,5 milionu motorových vozidel. Uvedla to dnes čínská tisková agentura Nová Čína. Země tak zřejmě v prodejích překonala Spojené státy a stala se největším automobilovým trhem světa.

Podle odhadu Čínského svazu osobních automobilů (CPCA) loni celkový prodej motorových vozidel v Číně dosáhl 13,6 milionu vozů, což by znamenalo nárůst o zhruba 45 procent. Svaz navíc předpověděl, že silný růst čínské poptávky bude v letošním roce pokračovat. "Je to dokonce lepší, než kdokoliv očekával," uvedl generální tajemník svazu Rao Da. "Lidé bohatnou a mohou si
automobily dovolit," dodal.

Firmy se hojí v Číně

Přední světové automobilky se snaží expanzí v Číně kompenzovat pokles
prodeje na rozvinutých trzích. Největší americká automobilka General Motors již začátkem týdne oznámila, že její prodej v Číně loni stoupl o 67 procent
na 1,83 milionu vozů. Největší evropský výrobce automobilů Volkswagen, jehož součástí je Škoda Auto, loni zvýšil čínský prodej o 37 procent na 1,4
milionu vozů.

V USA se loni prodalo 10,4 milionu osobních a lehkých užitkových vozů, což byl nejnižší údaj za 27 let. Čínský údaj zahrnuje i těžké nákladní vozy, i po odečtení prodeje nákladních vozů však zůstává prodej vyšší než v USA.

Analytici podle agentury Reuters očekávají, že prodej v Číně v letošním roce stoupne o zhruba deset procent. "Vše naznačuje, že vláda hodlá pokračovat ve stimulaci. Očekáváme, že v tom uspěje," uvedl analytik John Bonnell ze společnosti J.D. Power.

Podle údajů Orient Securities se v zemi prodalo téměř 650.000 těžkých nákladních vozů. Detailní údaje o prodeji aut zveřejní Čínský svaz výrobců automobilů příští týden. Čína původně očekávala, že letos se v zemi prodá deset milionů vozů.

K růstu poptávky po nových autech přispěly vládní programy na podporu prodeje. Analytici očekávají, že prodej v Číně poroste i v letošním roce, a to kolem deseti procent, napsala agentura Reuters. V roce 2008 se prodej osobních automobilů v Číně se zvýšil o 7,3 procenta na 6,76 milionu vozů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!