Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN

Diskuse k článku

Čína se prodražuje, firmy se vracejí do Evropy

V Číně rychle rostou platy zaměstnanců. Západním firmám se Čína začíná prodražovat a řada z nich vrací výrobu do Evropy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Uživatel 24.1.2012 13:53

Uživatel požádal o vymazání
H. Šlahůnek 24.1.2012 15:07

Re: ??Někdo čekal, že vývoj bude jiný???

Nebo třeba v Jižní Koreji.

V. Prokeš 24.1.2012 15:10

Re: ??Někdo čekal, že vývoj bude jiný???

Pane Ryse, jak můžete přirovnávat Čínu k Japonsku. To co si tzv. komunističtí kapitalisté dovolují ke svým zaměstnacůmm, tak to si žádný zaměstnavatel v demokratickém Japonsku nikdy nedovolil. Za půměrný plat cca 3500,- Kč měsíčně, který pobírají ľidé v Číně, by nikdo v Japonsku nedělal. Je proto samozřejmé, že i v Číně lidé začínají požadovat více peněz a lepší pracovní prostředí, takže i čínští komunisté požadují i po zahraničních firmách více peněz a pokud to překročí jejich možnosti, tak v Číně skončí. Nic jiného se nemohlo očekávat. To jen komunisté z celého světa viděli v komunistické Číně nějaký zázrak, který zastíní kapitalismus, ale už si nepřipouštěli a ani nechtěli vidět, za jakých podmínek se tak v Číně děje. Zázraky se dějí jen v pohádkách.

V. Vlach 24.1.2012 19:26

Re: ??Někdo čekal, že vývoj bude jiný???

Vy znáte poměry v Japanu,Číně a j.Koreji???Samozřejmě,politický systém je jiný,ale v tomto momentě na to sere pes.Největší represe vůči lidem vlastního státu má z kap.zemí Jižní Korea.To nevíte?Co demonstrace,to řady mrtvých.A podmínky v práci?Ne nepodobné začátku minulého století.

L. Papazian, Ing. 24.1.2012 13:29

Ubohé, kam se svět dostal v honbě za zisky!

Systém přestává fungovat, vše je postaveno jen na minimálních mzdách, pak potěš pámbů!

O. Uživatel 24.1.2012 13:54

Uživatel požádal o vymazání
V. Vlach 24.1.2012 19:27

Re: Ubohé, kam se svět dostal v honbě za zisky!

Systém se hroutí.Kdo to nevidí,nechce to vidět.

M. Surmař 24.1.2012 12:50

Firmy zjistily ...

... že už i v Číně si za vykonanou práci někdo dovoluje žádat snad i plat :-D. Nehoráznost!

F. Doušek 24.1.2012 11:11

Nejen to, číňané kupují v Evropě celé

firmy.

L. Orlita 24.1.2012 8:54

tak to je skvělá zpráva

dojde k narovnání nerovnováhy, které je ze strany Číny naprosto uměle udržováné

M. Stuchlik 24.1.2012 8:59

Re: tak to je skvělá zpráva

Jenže v Asii je spousta dalších chudých zemí, momentálně je mezi soudruhy managéry populární třeba Vietnam.

V. Vlach 24.1.2012 19:30

Re: tak to je skvělá zpráva

Jenže tam nikdo nebrečí,že nemá práci a nikdo hlavně nežadoní o jakékoliv peníze.Prostě se sebere a jde něco dělat.Až to udělá jde to prodat.Až to prodá(smlouvání)jde domů a rodina je ráda,že tento den byl třeba velmi dobrý.Takto to dělá každý z rodiny a večer si to vysypou dohromady na stůl.

M. Charouz 24.1.2012 9:37

Re: tak to je skvělá zpráva

Ono to úplně tak růžové není. Prostě odejde Philips a v Číně začne stejné (podobné)  věci vyrábět firma  Philiphes. Čím víc pruhů, tím víc Adidas. Neznáte?

P. Zeman 24.1.2012 11:56

Re: tak to je skvělá zpráva

A když si vy, jako evropan máte vybrat nějakou značku, berete raději Adidas nebo Abidas? :-D Abidas ať si nechají v Asii. Nicméně Čína je nastartovaná a brzy se může stát, že línou Evropu bude válcovat i kvalitativně, jak to vidíme v současnosti u Japonců či jižních Korejců.

M. Charouz 24.1.2012 12:02

Re: tak to je skvělá zpráva

Rozhodně Adidas :-D. A s tou línou Evropou máte recht!

V. Vlach 24.1.2012 19:31

Re: tak to je skvělá zpráva

A není to snad jedno?Jsou tam cílové skupiny,které si to za babku koupí.

j. kříž 24.1.2012 8:02

je zcela přirozené že obyčejní číňani už nechtěj

světu dělat blbce jen pro to aby si manažeři v evropě a americe mohli kupovat aston martiny a learjety

D. Morávek 24.1.2012 8:48

Re: je zcela přirozené že obyčejní číňani už nechtěj

Ať jdou k nám, my jim tady ty blbce budeme dělat rádi, a Kalousek jim jistě nabídne mnohaletou daňovou úlevu. Aby ale o ty prachy nepřišel, tak zvedne daně těm blbcům.

L. Orlita 24.1.2012 8:56

Re: je zcela přirozené že obyčejní číňani už nechtěj

oni dělají blbce? Si myslíte, že spodnikaví synáčkové čínských komunistů se nepakují na práci svých poddaných? Jste opravdu velmi naivní.

j. kříž 24.1.2012 12:01

Re: je zcela přirozené že obyčejní číňani už nechtěj

hele já si iluze o čínských kapitalistech nedělám a prostým Číňanům přeju aby konečně dostali pořádně zaplaceno ono to totiž pomůže celému světu a lidi v americe i evropě budou mít zase práci ovšem obávám se že už zapomněli dělat a všichni sou nalezlí v politice a na uřadech práce už tady není in 

P. Poruban 25.1.2012 21:24

Re: je zcela přirozené že obyčejní číňani už nechtěj

Z příspěvků se mě zdá, že dost diskutujících to vidí tak, že záleží hlavně na tom, co si řeknou lidi v Číně nebo jinde. Málo kdo za tímhle vývojem vidí realitu a tou je trh. Je vám prd platný, co si říkáte. Dokud je lidí dost a produktivita žádná mzdy nerostou. Až se trh s pracovní silou vyčerpá, vzroste produktivita a každý něco dělá, pak je těžké sehnat nové kvalitní zaměstnance a mzdy rostou - protože můžou a musí. Kdyby záleželo na tom co si myslí lidi, tak v Číně mají už minimálně 100 let plat 10x větší než v USA. Zkrátka lidská hloupost a nevzdělanost. Hodně lidí i v dnešní době vidí věci tak, že se zaměstnanci musí především hlasitě ozývat , stávkovat, organizovat se v odborech a tlačit na stát, aby zvýšil minimální mzdu, aby jim rostly mzdy. Růst mezd bez růstu produktivity ale končí jako v Řecku.

P. Götze 24.1.2012 8:00

RE

Ona je taky otazka, jestli ale jeste oni potrebuji nas. Know how, co tam vsechny ty zapadni firmy uz mraky let vpodstate dobrovolne a zadarmo predavaj, to uz jim nikdo nevezme.

J. Klíma 24.1.2012 8:54

Re: RE

vzal jste mi to z jazyka... Oni už maji svůj vlastní trh který neustále roste a je už teď obrovský, naše know how ke kterému jsme se propracovávali sto let jsme jim odevzdali během jedné dekády, tak co teď? takovy je hold kapitalismus kde zisk je Bohem.

M. Stuchlik 24.1.2012 8:58

Re: RE

Jenže z takového kapitalismu mají zisk jen ti číňani. To je spíš debilismus soudruhů managerů.

L. Orlita 24.1.2012 8:59

Re: RE

nejde o know how, ale jestli bude mít západ ještě stále nové nápady. Pokud ano, tak s tím čína nic nenadělá. Ona tam má stavající technologii, kterou vymyslel západ. Co sama vymyslí teprve uvidíme. Jen zlepšovat západní nápady není cesta. To dělali už i japonci.

J. Klíma 24.1.2012 9:51

Re: RE

Ano ale ten obrovský skok (né ten Maův) jsme jim zařídili svoji ziskuchtivostí. Viděl jsem Čínská auta ve Frankfurtu 2008 a teď po třech letech... stejné značky, ale rozdíl velice výrazný... a to jsou jen tři roky... o vynalézavosti Asiatů si nedělám iluze myslím že ještě pár let a bude to dostatečnou dobou aby jim dorostla generace inženýrů a vědců kterým jsme dali základ my.

J. Tachovský 24.1.2012 11:01

Re: RE

O to bych strach nemel. Cinani jsou schopni vlastnich technickych inovaci. Sveho casu byli rozvinutejsi nez Evropa.

J. Šimek 24.1.2012 9:15

Re: RE

Vlastní trh ? Kupní sílu srovnatelnou s obyvateli EU nebo USA má 100 milionů číňanů a 1.2 miliardy stále nosí jen slamáček. Bez možnosti exportu si můžou ty milióny triček a fuseklí víte co.

J. Klíma 24.1.2012 9:52

Re: RE

Ano ale ten poměr se neustále mění... neříkám a ani jsem neřekl že ten trh Čína už v takovém rozsahu má, ale myslím že to nebude dlouho trvat a mít ho bude.


TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...