21. března 2017 12:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čínský kapitál z Česka spíše mizí. Zavádějící analýza, říkají ‚Tvrdíkovci‘

Český prezident Miloš Zeman se na terase Strahovského kláštera rozloučil se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český prezident Miloš Zeman se na terase Strahovského kláštera rozloučil se... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Objem čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem od loňské březnové návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku klesl o 198 milionů korun na 5,5 miliardy korun.

Celkový počet tuzemských firem s čínským vlastníkem se snížil o třicet pět na 2101. V žebříčku největších zahraničních majitelů Čína zůstává na dvacáté druhé příčce. Vyplývá to z analýzy, kterou v úterý zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Čínská společnost CEFC míní, že metodika Bisnode je zavádějící a nezachycuje věrně reálnou výši čínských investic. V Česku ji vede Jaroslav Tvrdík, mimo jiné šéf fotbalové Slavie.

„Dříve oznámené velké čínské investice se prozatím nezrealizovaly. Kdyby čínská skupina EurasiaDevelopment Group Limited nekoupila 71,1 procenta českého prodejce zahradní techniky a bazénů Mountfield, meziročně by poklesl objem čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem o výrazných 630 milionů korun,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Čínský prezident Si Ťin-pching.
Jaroslav Tvrdík, muž v pozadí.

Dosavadního maxima čínský kapitál podle ní dosáhl v roce 2015.

Mezi zahraničními vlastníky tuzemských společností dominuje kapitál z Německa (239 miliard korun), Nizozemsko (165 miliard korun), Lucemburska (97 miliard korun) a Rakouska (77 miliard korun).

Hlavním čínským investorem v Česku je společnost CEFC Group (Europe) Company. Ta loni v listopadu oznámila, že v ČR investovala 22,8 miliardy korun, dokončované investice podle ní činí dalších 30,7 miliardy a nově plánované pak přesahují deset miliard korun. V ČR koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, v Pivovarech Lobkowicz Group, strojírnách ŽĎAS nebo ve fotbalové Slávii. Loni koupila také kancelářskou budovu Florentinum. Investovala i v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media či do realit. Firma v úterý nesdělila žádné nové informace.

„Podle metodiky Bisnode by CEFC koupila kancelářskou budovu Florentinum za 18,286 milionu korun, což je základní jmění společnosti. Skutečná hodnota investice však přesahuje sedm miliard korun,“ řekl Pavel Bednář, ředitel komunikace společnosti CEFC Group (Europe) Company.

CEFC za poslední dva roky podle Bednáře v Česku investovala více než 30,5 miliardy korun. Šlo o kapitálové vstupy do finanční skupiny J&T Finance Group, Pivovarů Lobkowicz Group a letecké společnosti Travel Service.

Dále šlo o nabytí stoprocentního podílu ve strojírenské společnosti ŽĎAS, získání majoritního podílu ve fotbalovém klubu SK Slavia Praha, investici do společnosti Invia.cz, dále o realitní projekty v čele s investicí do Florentina či koupě hotelů Le Palais Art Hotel Prague a Mandarin Oriental Prague. CEFC nyní v ČR dokončuje investice za dalších více než 25,5 miliard korun, dodal Bednář.

CEFC bude spolu s podnikateli Jozefem Tkáčem a Ivanem Jakabovičem ovládat i finanční skupinu J&T Finance Group. Změnu podílů nyní začal posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. CEFC v ní původně držela desetiprocentní podíl, loni v březnu se obě strany dohodly, že získá polovinu. Celkem by měla zaplatit za poloviční podíl v JTFG 26,5 miliardy korun.

CEFC China Energy Company Limited působí především ve financích, energetice a průmyslu. Založena byla počátkem 80. let a dnes je největší soukromou společností v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.