Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čína spustila 5G sítě v padesáti městech, chce být světovým lídrem. Vzbudila zájem desítek milionů obyvatel

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Lidové noviny

PRAHA Čínští mobilní operátoři nabízejí od pátku svým zákazníkům nové tarify, které umožňují využívat služeb 5G sítí. Největší čínský operátor China Mobile spustil sítě v 50 městech, včetně metropolí, jako jsou Peking, Šanghaj a Šen-čen. Zájem o služby už před jejich spuštěním projevilo asi deset milionů uživatelů. Ceny tarifů začínají na 128 jüanech (416 korun) za měsíc a nejdražší tarify pro nejnáročnější zákazníky stojí 588 jüanů (1911 korun) měsíčně.

Pokrytí 5G sítěmi i jejich využívání by se mělo v Číně podle aktuálních předpokladů rychle rozšiřovat. Do konce tohoto roku má být v celé zemi spuštěno přes 130 tisíc základnových stanic 5G sítí. Jen pro porovnání, třeba v České republice je dohromady přes 16 tisíc základnových stanic všech operátorů a typů mobilních sítí. Čínské 5G pokrytí by se tak mělo rychle stát nejrozsáhlejším na světě. Čína tak předběhne i země, které už 5G zavedly, jako například USA nebo průkopnickou Jižní Koreu.

Americké sankce nevadí

Čínští operátoři nasazení 5G urychlili, podle původních plánů měly být sítě spuštěny až příští rok. K urychlení ovšem došlo především z toho důvodu, že Čína chce ukázat, jakou je technologickou velmocí.

Svou roli také hrají aktuální americké sankce vůči společnosti Huawei, ta se tak více spoléhá na domácí trh a opět dokládá svou technologickou převahu. Na druhou stranu zdroje neuvádějí, jaký podíl na nové technice Huawei v Číně má, předpokládat ale můžeme drtivou dominanci.

I přes americké sankce se firmě daří získávat kontrakty na 5G sítě po celém světě. Už v červenci se firma chlubila tím, že má 60 kontraktů, z toho 28 v Evropě. Firma by chtěla se svou 5G technikou uspět i v USA. „Chtěl bych vidět více veřejných testů. Nechme naše produkty podrobit otevřeným testům, aby mohla být porovnána funkcionalita, aby mohly být porovnány bezpečnostní funkce. Dokonce můžeme uspořádat i nějaké hackatony. Ne na živých sítích, ale v kontrolovaném prostředí, takže můžeme výsledky sdílet a mít z informací prospěch,“ navrhoval Andy Purdy, šéf bezpečnosti americké pobočky Huawei na nedávné konferenci MWC19 v Los Angeles.

Zatím se ale musí Huawei orientovat na další trhy, třeba právě v Evropě, kde má potenciál k získání dalších kontraktů. V mnoha zemích totiž operátoři ještě nemají ani frekvence pro 5G sítě. Zatímco například v Německu už aukce proběhla, v Maďarsku stále běží a v Česku ji ČTÚ teprve chystá. A podle zveřejněného harmonogramu odstartuje aukce až počátkem příštího roku.

Pět chytrých měst

Prozatím v Česku hodlají ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) podpořit testování 5G sítí a služeb na nich poskytovaných. Do 22. listopadu se mohou hlásit do soutěže města či městské části, které chtějí služby testovat.

„Vybereme pět měst, která se díky soutěži stanou dříve chytrými – s pomocí 5G sítí. Pomůže jim s tím spolupráce státu a soukromého sektoru. V soutěžních návrzích nám mohou samosprávy posílat nová řešení v oblasti autonomní mobility, bezpečnosti občanů či třeba elektronického zdravotnictví,“ řekl k soutěži ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Pět vybraných lokalit má být oznámeno 12. prosince a zkušenosti z těchto pilotních 5G projektů, které budou postupně spouštěny, mají posloužit také ke zrychlení zavádění moderních služeb a řešení i v dalších lokalitách.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Dagmar Havlová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Dagmar Havlová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Dagmar Havlová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...