6. listopadu 2017 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čína ukázala největšího “tvůrce ostrovů”. Námořní bagr vyplul před Trumpovou návštěvou

Největší námořní bagr Tiankun | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největší námořní bagr Tiankun | foto: YouTube, CGTN, Reprofoto

PRAHA Čína ukázala zatím největší loď, která vytváří umělé ostrovy. Zhruba 140 metrový námořní bagr Tiankun, největší svého druhu v Asii, představil Peking před příjezdem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pomocí umělých ostrovů se Čína snaží získat vliv v Jihočínském moři.

Nové plavidlo těží kámen z mořského dna a pomocí pump ho poté přesunuje až 15 kilometrů daleko, kde tvoří nový ostrov. Podle deníku Financial Times je takto schopné přemístit materiál o objemu tří olympijských bazénů za hodinu.

Pomocí podobných plavidel už Čína mezi roky 2013 a 2016 vytvořila v oblasti sedm ostrovů, na které umístila letiště či raketové a radarové systémy.

I když Čína v posledních měsících v tvorbě nových ostrovů polevila, nové plavidlo ukazuje, že je připravena v úsilí pokračovat.

Loď Tiankun vyplula v pátek z přístavu v provincii Jiangsu. Do aktivní služby pod státní společností Tianjin Dredging má nastoupit příští rok.

Vyplutí “tvůrce ostrovů“ před Trumpovým příjezdem je symbolické, jelikož se čínská aktivita v Jihočínském moři dlouhodobě nelíbí Washingtonu. Dá se tak očekávat, že situace bude jedním z témat, o kterém bude Trump jednat se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

kopMichal Kopřiva

Advantage Consulting, s.r.o.
OBRÁBĚČ NA KARUSELU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 33 000 Kč