Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Číňané a Rusové chtějí svrhnout dolar z pozice světové měny

Krize ohrozila pozici dolaru jako světové měny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize ohrozila pozici dolaru jako světové měny. | foto: Shutterstock

FRANKFURT NAD MOHANEM Pozice dolaru jako světové měny je v ohrožení. Výkyvy dolaru totiž podle zprávy připravené pro OSN ohrožují rozvíjející se země a někteří ekonomové dokonce tvrdí, že upnutí se na dolar je jednou z hlavních příčin krize. Informoval o tom německý deník Financial Times Deutchland.

Tak ostře, jako nositel Nobelovy ceny za ekonomii Josepf Stiglitz, ještě dolar nikdo ze západních ekonomů nenapadl. Komise, které předsedal a která připravila podkladové materiály pro červnový summit OSN se shodla na zprávě, která říká: "Je jasné, že rezervní měna by neměla být totožná s jednou národní měnou, protože to vede k tomu, že se ve finančním světě ztrácí disciplína. To má pak katastrofální následky pro stát, jehož měna je rezervní, stejně jako pro světovou ekonomiku."

Stiglitz, Čína, Rusko i Brazílie se proto dohodli na návrhu, aby se novou rezervní měnou světa stala zúčtovací jednotka Mezinárodního měnového fondu SDR (zvláštní práva čerpání). Na summitu, který se bude konat 1.-3. června, se tak poprvé v historii vlády amerického dolaru oficiálně nastolí téma nové světové měny.

Stiglitzova komise dále konstatovala, že dolar jako nejdůležitější obchodní a rezervní měna často zaznamenává prudké výkyvy kurzu, což vytváří tlak na rozvojové státy, které mají ohromné devizové rezervy v americké měně. Země jako je Brazílie, Rusko nebo Čína ale mohou chtít novou světovou měnu i proto, aby se zbavily závislosti na americké měnové politice.

Jako první s tímto nápadem přišel koncem května šéf čínské národní banky. V poslední době ho podpořil i americký ekonom Nouriel Roubini a profesor Univerzity v Berkeley Barry Eichengreen.

Američané přitom doufají, že se stávající systém nezmění, protože jinak by už nemusely všechny státy ukládat svoje devizi v bankách ve Spojených státech. V tom případě by se totiž už američtí spotřebitelé, podniky i vláda na rozdíl od jiných už nemohli zadlužovat výhodněji. 

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!