13. července 2009 10:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Číňané objevili kouzlo škodovek, jejich prodej vyskočil o polovinu

Škoda Octavia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Octavia | foto: Shutterstock

Prodej vozů Škoda za první pololetí v Číně včetně Hongkongu vyskočil meziročně o 46,2 procenta. Podle mateřského koncernu Volkswagen se tak prodalo přes 46 tisíc aut české značky. Čínský odbyt vozů z celé skupiny VW vzrostl navzdory hospodářské krizi téměř o čtvrtinu na 652.222 vozů.

Volkswagenu se v Číně v pololetí dařilo mimo jiné díky tomu, že se třetí největší ekonomika světa oživuje. "Čína je v současné době světlým bodem na mezinárodním automobilovém trhu," uvedl ve zprávě prezident divize Volkswagen China Winfried Vahland.

Vahland dodal, že nárůst dodávek z produkce koncernu na čínský trh odpovídá růstu tohoto trhu. V letošním roce se jeho vzestup odhaduje na 20 procent a v příštím roce na 15 procent.

Škoda v současnosti že v Číně vyrábí modely Fabia, Octavia a Superb, pojmenované čínsky jako jing-rui (Fabia), ming-rui (Octavia) a hao-rui (Superb). Fabia je na trhu již od června 2007, Octavia byla zavedena loni v prosinci a Superb bude na trhu podle mluvčího Evžena Krauskopfa v nejbližší době. "Čínský trh je pro nás velice důležitý a má obrovský potenciál, v takovém duchu se budou odpovídajícím způsobem odvíjet naše další aktivity," dodal.

Raketový růst odpovídá čínským stimulačním balíčkům

Jak napsala agentura Reuters, společnost v Číně těží z vládních pobídek pro automobilový průmysl. Čína snížila na polovinu daň z prodeje menších vozidel a vyhlásila pobídky pro ty, kteří se chtějí zbavit staršího vozu. Opatření je součástí balíku hospodářských stimulů, které mají zvýšit domácí spotřebu poté, co export z Číny kvůli světové krizi klesl.

Poptávka po autech se díky tomu v Číně zvýšila výrazně. V samotném květnu podle údajů Čínské asociace výrobců automobilů vyskočil prodej aut o 46,8 procenta. Za pět měsíců se zvýšil o 21 procent. V Evropě naopak prodej v květnu klesl o 4,9 procenta a v USA o 34 procent.

.

ČTK