22. května 2015 13:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Číňané postaví u Brna zbrusu nové lázně. Na útratu mají dvě miliardy

Léčivá koupel - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léčivá koupel - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PASOHLÁVKY Čínská provincie Che-pej plánuje v Pasohlávkách na Brněnsku vybudovat lázeňské centrum za více než dvě miliardy korun. Pokud ambiciózní plán vyjde, vzniknou tam léčebné ústavy a wellness hotely, které přinesou stovky pracovních míst.

Konečná dohoda o konkrétních podmínkách mezi krajem, obcí Pasohlávky a provincií by měla být podle hejtmana hotová do konce letošního září. Samotné centrum by mělo vzniknout do konce roku 2018.

Místo je pro vybudování lázeňské zóny připravené z minulosti. Už v roce 2007 založil kraj spolu s obcí Pasohlávky společnou firmu Thermal Pasohlávky, která na několika desítkách hektarů vybudovala potřebnou infrastrukturu. 

„Zástupci provincie Che-pej zónu navštívili a projevili zájem do ní investovat. Krajská rada proto schválila záměr s tímto čínským partnerem jednat,“ řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Vznikla pracovní skupina, v níž budou zástupci všech klubů koalice i opozice a zástupci Pasohlávek. „Do konce září budeme vědět, za jakých konkrétních podmínek do toho Číňané půjdou. Do tří let by pak měla být hotová celá realizace,“ uvedl Hašek.

Podle něj by bylo lázeňské centrum největším v Česku, které by vzniklo na zelené louce.

Provincie Che-pej s rozlohou skoro 190 tisíc kilometrů čtverečních leží okolo hlavního města Peking. V provincii žije přes 70 milionů obyvatel.

Lidovky.cz, ČTK