Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Číňané propojí Slavii s Edenem. Pachuť podezřelých transakcí zůstává

Zklamaný slávista Milan Škoda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zklamaný slávista Milan Škoda. | foto: Ondřej BičištěMAFRA

PRAHA Fanoušci Slavie to nemají snadné. Už několik let z tribun sledují, jak fotbalový klub trpí neprůhlednými vlastnickými vztahy, často poznamenanými spojnicí s hospodářskými kauzami. Nyní se zřejmě konečně naplní vize, o níž se hovoří už řadu let.

Čínská korporace CEFC, která už teď většinově ovládá tým sešívaných, ve středu stvrdila také nákup vršovického Edenu. Stadion i fotbalový klub tak budou patřit pod jednu společnost, což je zřejmě jediný dlouhodobě ekonomicky udržitelný model.

Jak se zdá, naplní se i řadu let stará vize o takzvaném národním fotbalovém stadionu. Číňané chtějí do Edenu investovat 50 milionů eur (přibližně 1,34 miliardy korun). Ačkoliv není známo, jak velkou část peněz věnují na jeho nákup, počítají i se zvýšením tribun o patro a s rozšířením kapacity na 30 tisíc míst.

„Pokud by tady byla tato možnost, tedy že by velký stadion postavil privátní investor, bylo by rozumné využívat tohle zařízení,“ uvedl nedávno předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta. V případě, že se tak skutečně stane, mohla by se v Edenu pořádat i finále evropských pohárů.

Toxické dluhopisy

Pro fanoušky to zní jako sen, ovšem pachuť po skandálních transakcích, kdy se vlastnictví stadionu i klubu přesouvalo z jednoho majitele na druhého, zůstává. Zejména nelze zapomenout, že fotbalový stánek se ve značné míře stavěl z veřejných peněz.

Řeč je o aféře Key Investments, kterou momentálně rozplétá pražský městský soud. Stejnojmenná brokerská firma spravovala v minulosti portfolia několika českých radnic. Bez jejich vědomí jim poté za jejich peníze nakoupila dluhopisy firem, které s ní byly personálně a zřejmě i vlastnicky propojené. Jednou z nich byla i společnost E Side Property, která původně vystupovala jako investor stadionu.

Stadion v Edenu a vlastnické vztahy.

A E Side Property dodnes dluží stamiliony. Z toho 117 milionů korun radnici Prahy 10 a 49 milionů městské části Praha 6. Má to ovšem háček – společnost už stadion nevlastní. Poté, co téměř zkrachovala, musela v roce 2013 projít restrukturalizací, v rámci níž byl objekt vyveden do společnosti Eden Arena (dříve Vinet Invest).

S operací tehdy souhlasila Česká spořitelna, která stavbu Edenu též financovala, a patrně i stavební firma Hochtief. S radnicemi se ale zjevně nikdo nebavil. Praha 10 kvůli tomu dokonce podala ústavní stížnost. Soud ji však později zamítl jako nedůvodnou.

Radnice si teď mohou maximálně koupit lístek na zápas v první řadě a dívat se, jak stadion, na který půjčili peníze, mění majitele. Se vstupem čínské CEFC patrně souvisí i nabídka na odkup toxických dluhopisů, o které už informovala MF DNES. Účelově založená firma CEE Collect Retail oslovila Prahu 6 i 10. Chce cenné papíry související se stadionem odkoupit za polovinu hodnoty.

Co když začne prosperovat

„Naši radní zadali právní a ekonomickou analýzu, která má nabídku posoudit,“ uvedl za Prahu 10 její mluvčí Vít Novák. Případný prodej schválí nakonec celé zastupitelstvo. Podobně to vypadá iv Praze 6. Té s posouzení hodnoty dluhopisů pomůže Národohospodářská fakulta VŠE.

„Rada městské části na svém posledním jednání rozhodla o opětovném oslovení této instituce za účelem aktualizace posudku a stanovení tržní hodnoty dluhopisů. Zpracovatel posudku nepochybně zahrne uvedené mezinárodní ekonomické souvislosti ve svém konečném stanovisku,“ uvádí Martin Churavý, specialista na vnější vztahy Prahy 6.

O prodeji čínským investorům bylo rozhodnuto předtím, než se radnice stačily vyjádřit k odkupu dluhopisů. Vyřešení této otázky bude zajímavé sledovat. Cenné papíry jsou splatné až v roce 2024 a bude-li stadion prosperovat, mohli by teoreticky městské části získat podstatnou část investic zpět. Možná i se ziskem.

Zbývá dodat, že dosud stadion oficiálně vlastnil kladenský advokát Václav Slavíček, řada médií však poukazovala na roli bývalého manažera PPF Karla Pražáka, jehož skupina nyní financuje i případný odkup dluhopisů. A právě skupina PPF miliardáře Petra Kellnera se skloňovala v souvislosti s víkendovou návštěvou čínské delegace, během níž se uzavřel i obchod na prodej stadionu.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.