Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Číňané v Česku zápasí o zakázku desetiletí

Prezentace Huawei byznys IT technologie  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezentace Huawei byznys IT technologie | foto: Lidové noviny

PRAHA Několik Číňanů v oblecích nervózně postává před speciálně upraveným kamionem zaparkovaným u jednoho z pražských hotelů. Návěs naplněný nejmodernější telekomunikační technikou je hlavní zbraní čínské společnosti Huawei při lobbování u tuzemských mobilních operátorů.

Firma si od něj slibuje, že jí pomůže k úspěchu v boji o výstavbu nové mobilní sítě.

Kamion je důkazem, že zápas dodavatelů o zakázku, jejíž hodnota by mohla přesáhnout miliardu korun, je v plném proudu. Aukce starých televizních kmitočtů přitom proběhne nejdříve ve druhé polovině příštího roku.

Prezentace Huawei byznys IT technologie

Prezentace Huawei byznys IT technologie

Právě vítěz tendru bude moci na uvolněných frekvencích vybudovat mobilní síť čtvrté generace, kterou lze využít zejména pro rychlý internet a pro pokrytí menších a odlehlejších oblastí.

NOVÁ SÍŤ

Aukce starých televizních kmitočtů má vynést řádově miliardy korun. Další stovky milionů bude stát vybudování nové bezdrátové sítě.

O co jde: vybudování nejmodernější a nejrychlejší datové sítě

Kdo může novou síť stavět:

Telefonica
Vodafone
T-Mobile
Čtvrtý mobilní operátor

Kdo se utká o dodání technologií pro novou síť:

Nokia Siemens Network
Alcatel-Lucent
Huawei
AVM
Ericsson
ZTE

O aukci se zajímají nejen tři čeští operátoři, ale podle odborníků také silní nadnárodní hráči, jako je například francouzský Orange nebo čínský China Mobile. Úspěch v tendru bude totiž podmíněn rychlým, a tedy nákladným vybudováním nové sítě. Jedině tak lze zamezit tomu, co se stalo při nákupu frekvencí pro nynější sítě třetí generace. Operátoři je začali budovat až několik let poté, co koupili příslušné kmitočty.

Nutnost rychlé výstavby sítě znamená značnou investici do technologií. Dodavateli tak mohou být jen největší hráči v oboru. Vedle Huawei například Nokia Siemens Network, Alcatel-Lucent, AVM či Ericsson.
„Všichni lobbují a chtějí ukázat, že jejich technologie je pro operátory ta nejlepší,“ řekl Aleš Voženílek, ředitel Nokia Siemens Network pro Českou republiku.

Hlavně se nepotkat
Vpřípadě Huawei na prezentaci dohlíží Jen Lin-Siang, regionální šéf společnosti, do jehož pole působnosti spadá i Česko. V kamionu čínské firmy se střídají lidé z Telefóniky, Vodafonu i T-Mobilu. Jediné, na co je kladen zvláštní důraz, je, aby se lidé od jednotlivých operátorů nepotkali.
Na realizaci zakázky si ale brousí zuby i ostatní. „Jsme schopni okamžitě představit naši technologii v Česku. Pomáhali jsme s budováním sítě v Německu a máme znalosti zařízení českých operátorů,“ řekl LN Klaus von Kries, obchodní manažer společnosti AVM.

Prezentace Huawei byznys IT technologie

Prezentace Huawei byznys IT technologieDodavatelé rozběhli lobbing ještě dříve, než jsou známé detaily aukce. Ta je totiž vázaná na novelu zákona o elektronických komunikacích, která v parlamentu zatím prošla pouze prvním čtením.

Kdy a za kolik?
Firmy tak pracují s několika možnými scénáři. Ten pro ně nejhorší počítá s tím, že se operátoři spojí a vybudují jednu společnou síť čtvrté generace. Takové řešení by pro dodavatele znamenalo nejmenší tržby. Naopak nejlepší variantou by pro ně bylo, kdyby si operátoři nové sítě budovali nezávisle. „Pravděpodobné ale je, že se operátoři nějakým způsobem domluví,“ řekl LN Voženílek.

Podle Klause von Kriese není právě kvůli těmto neznámým aspektům aukce ještě možné mluvit o jednotlivých nabídkách a detailech vyjednávání. Stejně tak nelze ani jednoznačně určit, o kolik peněz v této zakázce půjde. V řádech to však podle odborníků mohou být miliardy.

Prezentace Huawei byznys IT technologieZatímco dodavatelé lobbing přiznávají, operátoři tvrdí, že diskuse o nové síti je předčasná. „Nicméně platí, že situaci na trhu sledujeme stejně jako možnosti jednotlivých dodavatelů,“ uvedla Martina Kemrová, mluvčí T-Mobilu. Identicky reagoval i Vodafone. „Vývoj technologií sledujeme a konzultujeme jak v rámci skupiny Vodafone, tak s partnery, kteří nám technologie dodávají,“ řekla Alžběta Houzerová, mluvčí Vodafone.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...