Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
5. května 2017 8:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Posílení Číňanů v J&T má zelenou. Finanční skupinu ovládnou majitelé Slavie

Šéf evropského zastoupení CEFC Jaroslav Tvrdík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf evropského zastoupení CEFC Jaroslav Tvrdík. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Brno Finanční skupinu J&T Finance Group bude nově ovládat čínská CEFC spolu s podnikateli Jozefem Tkáčem a Ivanem Jakabovičem. Změnu podílů schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Informaci o povolení transakce v pátek potvrdil předseda úřadu Petr Rafaj. Rozhodnutí je pravomocné.

CEFC původně ve finanční skupině J&T Finance Group držela desetiprocentní podíl, loni v březnu se obě strany dohodly, že získá polovinu. Celkem měla zaplatit za poloviční podíl v JTFG 980 milionů eur (26,3 miliardy korun).

ÚOHS posuzoval oblast finančních investic, investičního bankovnictví, správy aktiv, kolektivního investování a souvisejících služeb.

„Nemáme prozatím oficiální potvrzení souhlasu antimonopolního úřadu se vstupem CEFC do JTFG SE, nicméně tuto zprávu kvitujeme pozitivně. Je třeba si však uvědomit, že tento souhlas je prvním z mnoha, které musíme pro dokončení vstupu získat. Klíčová jsou schválení národních regulátorů (centrálních bank) ve všech zemích, kde bankovní holding působí. Proces schvalování tak rozhodně nekončí a nadále čekáme na další schválení, do té doby je tedy podíl CEFC v JTFG SE stále 9,9 procenta,“ upřesnila mluvčí J&T banky Monika Veselá..

Součástí strategického partnerství je podle dřívějších informací rámcová dohoda o spolupráci JTFG s čínskou finanční institucí China Developement Bank v celkové hodnotě 800 milionů eur (21,5 miliardy korun) na investice do vybraných projektů.

Obě společnosti mají zájem společně v zemích střední a východní Evropy poskytovat retailové bankovnictví, a to prostřednictvím zastoupení nejméně ve dvou významných bankách. Moderní bankovní a finanční služby by v budoucnu rády rozšířily i do Číny, kde plánují také vznik pobočky J&T Banky, uvedly obě společnosti v tiskovém prohlášení.

Společnost CEFC v Česku v poslední době nakupuje. Získala například 60 procent ve fotbalové Slavii, majoritu ve výrobci nápojů Lobkowicz Group, podíl v letecké společnosti Travel Service, investovala i v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media či do realit.

KDO JE KDO

  • CEFC China Energy Company Limited působí především ve financích, energetice a průmyslu. Založena byla počátkem 80. let a dnes je největší soukromou společností v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně.
  • J&T Finance Group vznikla v roce 1995. Do skupiny patří vedle J&T Banky řada dalších firem, které jsou zaměřené například na investice a správu aktiv a působí v různých zemích.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!