2. září 2011 14:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Číně chybí lidi. Zásoby pracovní síly se tenčí

Zaměstnanci čínské developerské společnosti oslavují výročí založení... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci čínské developerské společnosti oslavují výročí založení... | foto: Reuters

PEKING/PRAHA Číně se tenčí příliv pracovních sil, což ohrožuje růst její ekonomiky. Příčinou menší dostupnosti pracovních sil, která nutí zaměstnavatele platit svým dělníkům vyšší mzdy, je politika "jedna rodina - jedno dítě" přijatá v roce 1979.

Uvedla to na svém webu agentura Bloomberg. Věková skupina od 15 do 24 let, která představuje hlavní "zásobárnu" pracovních sil pro továrny vyrábějící levné oděvy, hračky a elektroniku, se podle projekcí OSN do roku 2025 zmenší o téměř 62 milionů lidí na 164 milionů.

ČTĚTE TAKÉ:


Čína se podle analytiků bude muset vydat "japonskou cestou" a přimět podniky, aby se v době menšího přílivu pracovních sil přeorientovaly na dražší, technologicky vyspělejší produkty. 

Pět let na přizpůsobení se
Japonsko podobným přerodem přešlo v 60. a 70. letech minulého století. Čína na něj možná bude mít pouhých pět let, pokud se chce vyhnout propadu ekonomického růstu, míní analytici. Export přispívá k čínskému hrubému domácímu produktu více než pětinou.

Výrobky, jako jsou oděvy, obuv či nábytek - tedy ty, které se neřadí do kategorie technologicky vyspělých - loni představovaly 68 procent čínského vývozu, což je jen malý posun ze 71 procent v roce 2005. Technologicky vyspělé produkty zahrnují například lékařské nástroje, software, počítače či telekomunikační přístroje.

Podle analytiků je nynější čínský růst příjmů a stav ekonomického rozvoje srovnatelný s Japonskem v roce 1969 a Jižní Koreou v roce 1988, než se jejich rychlost růstu začala propadat.

Podle srpnové zprávy listu China Securities Journal se čínský ekonomický růst v tomto čtvrtletí patrně sníží na 9,2 procenta z 9,5 procenta během předchozích tří měsíců. Inflace za stejné období stoupne na zhruba 6,2 procenta z 5,7 procenta v předchozím čtvrtletí.

Konec levných oděvů z Číny?
Zatímco valná většina čínských výrobců se zatím na technologicky vyspělé výrobky nepřeorientovala, ti, kdo se touto cestou už vydali, sklízejí a budou sklízet velké zisky, tvrdí ekonomové.

Společnosti, jako jsou výrobci strojních zařízení Sany Heavy Industry Co. a Changsha Zoomlion Heavy Industry Science & Technology Development Co., budou vítězi nejen na domácím, ale i na mezinárodním poli, řekla Diane Linová, manažerka v Sydney sídlícího fondu Pengana Capital Ltd., který spravuje zhruba miliardu dolarů globálních vkladů.

"Zapomeňte na textil a takové věci, tohle je budoucnost Číny," prorokuje Linová. "Když se podíváte na Japonsko začátku 70. let, pak bylo také čistým dovozcem strojních zařízení a během pouhých tří nebo čtyř let předběhlo USA a stalo se vývozcem," dodala.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.