Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 16 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cinema City otevře své kinosály tento čtvrtek. Multiplex vyčkával na situaci bez omezení

Komplex Cinema City. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komplex Cinema City. | foto: Facebook Cinema City

Praha Společnost Cinema City v Česku po více než třech měsících otevře 25. června svých 12 multiplexů a jeden megaplex. Oznámila to na svých stránkách. Vláda 12. března kvůli ochraně zdraví obyvatel před koronavirem vyhlásila v Česku na 30 dní nouzový stav, který zahrnoval také zavření kin.

Klasická kina mohla zahájit omezený provoz 11. května. Všichni uvolnění provozu ale nevyužili. Vedení multiplexů Cinema City odložilo otevření svých kin do doby, dokud situace neumožní provoz bez větších omezení.

Konkurenční síť multikin Cinestar zahájila provoz 11. května ve svých 13 pobočkách v celé České republice. Umožnila ji to další vlna rozvolnění koronavirových omezení, kterou 30. dubna zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Otevření kinosálů společnosti Cinema City 25. června je termínově shodné s uvedením nových premiér v tuzemských kinech, kam dorazí například česká komedie 3Bobule. Na třetí díl komediální vinařské ságy v režii Martina Koppa Cinema City zahájila předprodej.

Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy mohla česká kina přijít až o 100 milionů korun za každý měsíc, kdy byla mimo provoz. I po uvolnění omezení se provozovatelé kin potýkají s nízkou návštěvností. Vstupenky podle zástupců filmového průmyslu přitom tvoří až 70 procent jejich příjmů.

Například prvním filmem, u něhož se očekávala větší návštěvnost, je česká komedie Bourák. Snímek, v němž se v titulní roli představuje Ivan Trojan pod režisérskou taktovkou svého bratra Ondřeje, za premiérový víkend vidělo 16.000 lidí, kteří v pokladnách kin nechali 2,3 milionu korun. To je méně, než je u podobných titulů obvyklé. Například Chlap na střídačku vydělal letos v únoru v premiérovém víkendu přes 11,5 milionu korun od víc než 77.000 diváků.

Do českých kin zavítalo loni přes 18,3 milionu návštěvníků, o 12 procent více než předloni. Jde o nejlepší výsledek od roku 1993, kdy do kin dorazilo bezmála 21,9 milionu diváků. Tržby se loni meziročně zvýšily o 15 procent na 2,6 miliardy korun.

Podle filmařů za úspěchem kin stála dobrá kondice české ekonomiky a fakt, že loňský rok byl mimořádné bohatý na české i zahraniční filmové hity. V roce 2019, kdy se průměrné vstupné meziročně zvýšilo ze 138,82 koruny na 142,83 koruny, se nejnavštěvovanějším snímkem stala komedie Ženy v běhu.

Velké srovnání příjmů v Česku a Evropě: stále jsme platoví otloukánci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Proč Češi berou méně než na Západě? Experti říkají, že vyrábíme s nižší přidanou hodnotou a dodávají, že Německo...

Jak starý je váš pes? Roky psího života se násobí podle velikosti rasy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeden psí rok = sedm lidských. Omyl! Podle amerických vědců zažitá rovnice neplatí. Váš hafan je možná daleko starší,...

Řidiči nadýchají po housce i Birellu. Policie je na výmluvy zvyklá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stačí si dát na benzince k svačině hamburgerovou housku, zapít ji nealko pivem – a při následné kontrole můžete jen...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...