11. listopadu 2012 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čínská ekonomika ještě letos předstihne Evropu, do čtyř let pak USA

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

LONDÝN Čína během čtyř let vystřídá Spojené státy na pozici největší ekonomiky světa. Již v letošním roce navíc pravděpodobně předstihne eurozónu. Vyplývá to podle agentur Reuters a DPA z prognózy, kterou zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Indická ekonomika podle prognózy během dvou let předhoní Japonsko. Čína a Indie by pak měly do roku 2030 vytvářet větší hrubý domácí produkt než USA, eurozóna a Japonsko dohromady.

Podíl Číny a Indie na světové ekonomice by se měl do roku 2060 téměř zdvojnásobit na 46 procent z loňských 24 procent. Podíl všech 34 vyspělých ekonomik sdružených v OECD by měl naopak klesnout na 43 procent ze 65 procent. Podíl samotné eurozóny by se měl snížit na pouhých devět procent ze 17 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ekonomická krize, se kterou již pět let žijeme, časem skončí. Svět, ve kterém budou žít naše děti a vnoučata, se ale bude od dnešního světa zásadně lišit," uvedl generální tajemník OECD Angel Gurría. "Budeme čelit novým výzvám k zajištění prosperujícího a udržitelného světa pro všechny," dodal.

Hlavním motorem budoucího hospodářského růstu budou podle šéfa OECD vzdělání a produktivita. Tyto dva faktory by se proto měly v celém světě stát politickou prioritou.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz