18. června 2009 9:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čínská ekonomika má růst více, než se Evropě kdy mohlo jen zdát

Čínský prezident Hu Jintao  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský prezident Hu Jintao | foto: AFP

PEKING Čínská ekonomika navzdory celosvětové krizi pokračuje ve svižném růstu a těží hlavně ze stimulačních opatření v objemu čtyř bilionů jüanů (asi 11,3 bilionu Kč), která loni zavedla vláda. Ve čtvrtletním hodnocení čínské ekonomiky to dnes uvedla Světová banka (SB) a zároveň zvýšila odhad růstu čínské ekonomiky na 7,2 procenta.

"V tomto i příštím roce by Čína měla vykazovat solidní růst. Zatím je ale příliš brzy na to, abychom mohli říci, že se blíží robustní a udržitelný růst," uvedl hlavní ekonom SB pro Čínu Ardo Hansson.

Světová banka v březnu snížila odhad růstu čínské ekonomiky na letošní rok na 6,5 procenta, a to právě kvůli dopadům globální krize na čínskou ekonomiku. Do března se SB domnívala, že hrubý domácí produkt Číny se letos zvýší asi o 7,5 procenta.

Čína nicméně dopady hospodářských problémů pociťuje také, proto je podle SB nepravděpodobné, že by se letos její hospodářský růst vrátil k hodnotám, kde byl v posledních letech. Čínská ekonomika dlouho vykazovala roční růst kolem deseti procent, v roce 2007 dokonce rostla tempem 13 procent, ale už loni růst zvolnil k devíti procentům.

Přes státní investice k lepším zítřkům

SB v hodnocení čínské ekonomiky uvádí, že zatímco ve fiskální oblasti se opatření soustředí na zmíněný podpůrný program v objemu čtyř bilionů jüanů, v měnové oblasti Čína podporuje úvěrovou aktivitu. Od začátku roku čínské banky poskytly více úvěrů než za celý loňský rok.

Velmi výrazně se zvýšil objem investic, ale hlavně tam, kde intervenovala vláda. Naopak investice na ryze tržním principu váznou, známky oživení však vykazuje realitní sektor a vysoká je i domácí spotřeba.

Příčinou slabšího růstu ekonomiky je slabá exportní aktivita, avšak dovoz se ve druhém čtvrtletí zotavil. Zvýšil se hlavně dovoz surovin, protože Čína podporuje projekty v infrastruktuře, k jejichž realizaci potřebuje jak stavební materiály, tak paliva.

Díky silnému hospodářskému růstu Čína rychle stoupá na žebříčku největších ekonomik světa. Loni se dostala před Německo a nyní je na třetím místě.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!