Diskuse k článku: Čínská ekonomika má růst více, než se Evropě kdy mohlo jen zdát

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 25
  • Poslední: 20.6.2009 14:28
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
20.6.2009 14:28

zkuste to vysvětlit naivkům Pilipovi, Bubeníkovi....

Rumlovi a dalším....a co je nejhorší, čeští novináři a publicisté o Číně něví vůbec nic, je opisují ze zahraničí a pak se diví, jak jsou hloupí.

18.6.2009 12:56

západ si sám krkem zakroutí.

A´t žije volný trh bez přívlastků,ať žije mezinárodní měnový fond,ať žije světová banka,ať žije liberalismus!Ale HLAVNĚ-už ne na této planetě!

19.6.2009 19:43

Re: západ si sám krkem zakroutí. dluhy a zase dluhy...

je to tak...

Kontrast mezi upadající ekonomikou zemí G7 a vznikajícím dynamickým světem s rychle rostoucí populací a ekonomikou nemůže být jasnější. Země G7 od USA počínaje přes Německo, Itálii konče, se dusí pod veřejným zadlužením pohybujícím se od 80 % HDP u USA, hodně přes 100 % u Itálie až k neuvěřitelným 199 % u Japonska. Jedině Zimbabwe se svým zadlužením 218 % HDP to překonává. Německo je zadluženo 77 % svého HDP.

Naproti tomu ze zemí nových ekonomik je pouze Indie zadlužena 58 % HDP – pozůstatek koloniální éry. Brazílie – navzdory vážné krizi z osmdesátých let má dnes veřejný dluh ve výší celkem snadno zvládnutelných 45 % HDP. Jižní Korea, kde panuje kultura úspor u obyvatelstva, má zadlužení ve výši 28 % HDP a Čína má 18 % HDP. Rusko, ačkoliv se potýká s nepříznivou demografickou křivkou, využilo nedávné vyšší ceny ropy a zemního plynu k zaplacení svých zahraničních dluhů u MMF a mělo v roce 2008 dluh pouhých 6 % HDP. Rusům se rovněž podařilo po finanční krizi minulého roku pomalu znovu vybudovat své zahraniční finanční rezervy. Tento měsíc mělo na svých účtech 404 miliard dolarů – třetí největší dolarové rezervy světa.

viz : http://www.zvedavec.org/komentare/2009/06/3196-pribeh-dvou-od-sebe-se-vzdalujicich-ekonomik.htm?PHPSESSID=4c19faf5a5b4f677e9c5957ddd617954

18.6.2009 12:46

Zajimalo by me, odkud berou ta cisla

O rustu. Nesmime zapominat, ze pres vsechno podnikani, je Cina porad komunisticka zeme s centralne rizenou ekonimikou. Ano - delaji to lepe, nez Rusaci, ale porad maji prst na cele ekonomice. Na druhou stranu - vsichni socani by se meli na Cinu podivat jako na laborator - minimalni socialni stat (to je taky Cina) mel daleko mensi vliv na celkovy propad, nez napr v zapadni evrope. Vypada to tedy, ze mensi socialni stat ma podpurnou ulohu nejen ve fazi rustu (kde zpusobuje rychlejsi rust), ale ani ve stadiu poklesu (kde zabranuje strmemu padu do zaporu). 

18.6.2009 13:57

Re: Zajimalo by me, odkud berou ta cisla

To je právě velmi zajímavé. Kde roste ekonomika a pod vedením jaké ideologie a kde nejvíce krachuje ekonomika a pod jakou ideologii. Kdyby si USA nepůjčily peníze od Číny a Ruska, neměli by dnes co jíst. ODSáci jsou vynervováni, protože netuší, jak to vysvětlit, že jejich chlebodárci a pánové totálně zkrachovali a ti komouši je přeorají.

18.6.2009 19:10

Re: Zajimalo by me, odkud berou ta cisla

To by se socani jistě měli dívat na Čiňany, jak to dělají. Ale určitě by se mohli podívat i vyznavači volné ruky trhu ...To je přece už od minulého století vyzkoušené, že státní zakázky jsou pro podnikatele velice zajímavé ! A také je vyzkoušené, že šikovně navržené, vymyšlené státní zakázky můžou překonat finanční krizi.

Problém s krizí je ten, že ji způsobí chamtivost, nenažranost podnikatelských subjektů (mnoho současně dělá totéž a výsledek je ten, že mnohé z těch investic se stanou zbytečné pro trh, úvěry nejsou splácené, banky se ocitají v potížích ... a když je toho najednou moc, tak ...). Navíc v současné době byly vyřazeny z činnosti (korupcí) i některé kontrolní mechanismy (instituce, které hodnotily bonitu akcií, bonitu institucí ...

V podnikání - v ekonomice je důležitá důvěryhodnost. V západním světě se rozšířilo podvádění, lhaní, korupce ...

V Číně možná ještě přetrvává Konfuciovo učení (etické normativy), budhistické učení - rovněž důraz na etiku ... A to je dobré samozřejmě pro důvěryhodnost aspoň na vnitřním trhu.

To, že v Číně je plánovitá (socialistická) ekonomika, může tvrdit jenom idiot. Čínu vede komunistická strana - to je sice jakási monarchie/ diktatura (třeba jako kdysi v Chile Pinochet), ale je tam obměna lidí na vrcholu stranické pyramidy, dostávají se nahoru schopní a vzdělaní ... Není to Korejský typ. A komunistická strana tam diriguje spíš jen ZDROJE (energie - plyn, ropa, uhlí, elektřina, suroviny, finance - důležité banky) .. další podnikatelské subjekty sechovají jako subjekty tržní ekonomiky, což je zajímavé. Určitě to je dobré pro studium i pro "nositele nobelových cen za ekonomii" z USA, a Evropy.

18.6.2009 12:11

Cina je predevsim levna pracovni sila

Budou-li to chtit nekdy zmenit, pujdou dolu.Cinane jsou ukazkou, jak surovy kapitalismus muze byt vuci lidem, kdyz ho delaji komunisti.Vse je narizeno direktivne, bez diskuse a lidsky zivot nema zas tak velkou cenu.Je to skutecne tvrda dan, kterou musi cinane zaplatit za rust ekonomiky.O devastaci zivotniho prostredi se nema cenu ani sireji zminovat.Z hlediska islamizace sveta to bude bic na islamske fasisty.Nebrzdi ji zadne absurdni humanisticke pristupy a rozhodne si nepotrpi na ziveni nejakych nefachcenku...V nedavne minulosti tam doslo k unosu lidi muslimy s urcitymi pozadavky.Vlada jednoduse vzkazala teroristum, ze za kazdeho uneseneho zastreli deset muslimu.A byl klid.A je dodneska.Tak se to dela!

18.6.2009 13:51

Re: Cina je predevsim levna pracovni sila

Jen kecejte dal! Az do te doby,co Cinane by koupili Hrad a menili Klause v hlidace jejich skladiste,budete prestat nesmysl tady zvanit.

18.6.2009 14:10

Re: Cina je predevsim levna pracovni sila

Jen by mě zajímalo, jak to o Číně všechno víte? Že vy jste sledoval CNN nebo ČT s jejich americkou hlásnou troubou za české peníze, Tomášem Etzlerem? Tomáš Etzler také proto dostal cenu za neserioznost a americkou propagandu.

18.6.2009 11:43

Tož to by tak hrálo

Tož to by tak hrálo ,aby jim ekonomika tak rostla!ODS pod vedením V.K.na ně pošlem, at jim to osladí jak Evropě...

18.6.2009 12:28

Re: Tož to by tak hrálo

V Číně dnes funguje ten nejbrutálnější kapitalismus 19. století, kde pracující má právo leda tak držet hubu a krok a kde např. pojem "podpora v nezaměstnanosti" je zcela neznámý pojem. Něco podobného by bylo v Evropě naprosto nemyslitelné. Pokud trapně vzpomínáte na Klause a jeho podivný bankovní socialismus který tu praktikoval tak jste úplně mimo.

18.6.2009 10:18

Čínská tisícihlavá saň

Divíte se že Čína tak stoupá ? Ta má socialismus jenom v názvu , jinak je to kapitalismus jak řemen . Nemusí s sebou táhnout na noze kouli socialní péče pro své mnohdy téměř nesvéprávné dělníky . Spojte konfucianismus , stalinismus a kapitalismus přisypte miliardu lidí jejichž život nemá pro vládce žádnou cenu a máte idealní recept na narození ekonomické saně schopné polknout svět jak malinu

18.6.2009 10:27

Re: Čínská tisícihlavá saň

"Přání otcem myšlenky", jenže takhle jednoduché to s tou Čínou není.O sociálním programu této země vůbec nic nevíte. Je potřeba většího přehledu.

18.6.2009 12:07

Re: Čínská tisícihlavá saň

Tak na ten socialni program jsem opravdu opravdu zvedavy. Jak presne vypada???

18.6.2009 12:22

Čína na vlastní oči

Např. fasují byty od státu. Doporučuji si tam zajet, možná sami budete překvapeni, jak vypadá tato diktatura a hrůzovláda v realu. Zjistíte rozpor mezi tím, co je prezentováno v massmédiích a pochopíte jejich neuvěřitelnou malipulativnost a sílu.

P.S.: Nebojte se, foťák si můžete vzít a auto vám půjčí. Ani  Vás nebude špiclovat tajná služba.  Lidé jsou tam (narozdíl od JPN) velmi komunikativní a vstřícní Jasně, není tam vše košér, ale i v USA je 20% lidí pod úrovní chudoby. Ale o tom se (raději) nemluví.

18.6.2009 12:29

Re: Čína na vlastní oči

Dnes tam není ani hrůzovláda ani diktatura ale člověk musí makat, makat, makat ... To je celé.

18.6.2009 13:04

Re: Čína na vlastní oči

Hmm a fasuji ty byty vsude nebo jen ve zvlastnich ekonomickych zonach? Ona Cina je 1 500 000 000 lidi a ctvrt Asie....Rekl bych ze spis vy jste trochu podlehl dojmu ze jste schopen obsachnout tak obrovskou zemi?

18.6.2009 10:00

papírový drak

Samozřejmě když vychází z nízkého základu.Čínská ekonomika není zdravá, těží jen z levné prac. síly, až se to změní....

18.6.2009 10:07

Re: papírový drak

Moc tomu nerozumíš. Přečti si několik nezávislých ekonomických studií než zase budeš psát o papírovém draku.

18.6.2009 10:29

Re: papírový drak

:D:D:D tomu nerozumíš už jsem slyšel tolikrát, ale nikdy se mi nestalo že by autor textu nerozumíš tomu efektivně zpochybnil, vždy odkazujete někam neurčitě :D

18.6.2009 11:07

Re: papírový drak

V Číně jsem byl za posledních 25 let asi 30x. Došlo tam k neuvěřitelným změnám, jaké nemají v jiných zemích obdoby. Před 25 lety byli všichni oblečení v hadrech a ti lépe situovaní v mao-uniformách. Dnes vidíte ve velkých městech lépe oblečené lidi než je tomu u nás! Lidé na venkově mají televizory, přístup na internet a všichni umí část a psát! Dále mají dostatek jídla v Číně nemá nikdo hlad. Čína má gigantický průmysl a neuvěřitelné zásoby nerostného bohatství (kromě ropy), ze kterých žije doslova celý svět! Podívejte se kolem sebe kolik čínských výrobků a nebo výrobků ze surovin z Číny nás obklopuje. mobily, televize, počítače, textil, koberce, sklo, porcelán. V Evropě máme pouze vlastní potraviny a auta (a nebude dlouho trvat a budeme s radostí kupovat také čínské vozy). Čína je největší světový věřitel a v nedávné době postoupila ve světovém měřítku na 2 místo za USA. Odhady velice střízlivých ekonomů tvrdí, že se Čína stane v nejbližších letech největší světovou ekonomikou. Pokud jde o lidská práva, svobody, demokracii a další je třeba si uvědomit, že Čína má svou historii, je to jiný svět, jiná filozofie. Ale i v tomto směru tam došlo k obrovskému pokroku. Nechci je vychvalovat ale buďme objektivní a přestaňme si konečně namlouvat, že my jsme pupek světa a nebýt plzeňského tak by se zhroutila celá zeměkoule.

18.6.2009 11:41

Re: papírový drak

Díky za fakta od člověka, který tam opravdu byl a to několikrát. Já to sleduji jen zprostředkovaně a je to vlastně obdoba Japonska. Ty začátky Japonska byly stejné a kde teď jsou. Otázkou je, zda ten tržní socialismus, jak nám to překládají, je ta pravá cesta k zachování civilizace, ale to platí obecně.

18.6.2009 12:27

Plzenske jen podle jmena

Ono se to pivo jen jmenuje plzenske ale majitelem nejsou Cesi.

18.6.2009 12:32

Re: papírový drak

To je všechno pravda, ale podstata je v tom, že ti lidé opravdu tvrdě makají od nevidím do nevidím. To pak ta prosperita roste jak o závod.

18.6.2009 14:04

Re: papírový drak

Tak to jste zasadil tvrdou ránu zeleným pošukům a ODS. Ti přece celou dobu vřeští, že idol pro lidi v Číně je návrat k tradicím a nejlépe ještě pod bičem dalajlámy. Co dokáži jeho zabijáci, mniši, jsme viděli nedávno v TV. A USA se tak snaží vyvolat nějakou, i malinkou revoltu proti Číně. Naši novináři v neserioznosti ještě předhánějí americké. Jakou má Čína vládu a jak dobře organizovanou bylo vidět při obrovských povodních a zemětřeseních. Co by dělala jakákoliv jiná vláda? V USA při povodni to bylo vidět. Chaos!

Najdete na Lidovky.cz