30. května 2012 10:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čínská ekonomika roste. Přesto do ní stát nalije další peníze

Burza, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PEKING Čína zavádí nová opatření na podporu ekonomiky, rozsahem ale zřejmě půjde o mnohem slabší podporu než na začátku globální krize v roce 2008. Peking zatím nesdělil částku, kterou hodlá na podporu ekonomiky vynaložit, dosavadní opatření zahrnují asi 66 miliard jüanů (téměř 212 miliard korun) na podporu bydlení pro chudší obyvatele.

Rozsah nových podpůrných opatření bude podle agentury AP asi jen jakýmsi mini stimulem. Vláda totiž musí brát zřetel na výhled inflace, která právě po minulé podpoře ekonomiky začala silně růst.

ČTĚTE TAKÉ:

V roce 2008 dala Čína do ekonomiky 4 biliony jüanů

V roce 2008, kdy se ve světě rychle šířila finanční a hospodářská krize, Čína vynaložila na podporu ekonomiky kolem čtyř bilionů jüanů (zhruba 12,8 bilionu Kč). Jednak zvýšila vládní výdaje, jednak uvolnila podmínky pro poskytování úvěrů.

Část analytiků tvrdí, že dosavadní kroky by mohly stačit a že země žádná další zvláštní opatření nepotřebuje. Hospodářský růst by se podle nich měl i tak udržet nad osmi procenty.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Druhá největší ekonomika světa

Čína má druhou největší ekonomiku světa, za sebou už nechala kdysi druhé Japonsko a kdysi třetí Německo. V posledních letech je to jediná významná ekonomika, která vykazuje silný růst. Americká ekonomika se rovněž vrátila k růstu, ten je ale mnohem slabší. Řada zemí v eurozóně je naopak v recesi a je otázkou, kdy se z ní zotaví.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz