8. dubna 2019 15:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čínská firma pozastavila zakázku na sto letounů 737 MAX. Chce záruku bezpečnosti

Boeing 737 MAX. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 737 MAX. | foto: Reprofoto

PEKING Čínská společnost China Aircraft Leasing Group Holdings pozastavila svou zakázku na sto letadel Boeing 737 MAX, dokud nedostane záruky ohledně jejich bezpečnosti. Podle agentury Reuters o tom informoval list South China Morning Post s odvoláním na prohlášení čínského podniku.

Společnost China Aircraft Leasing se zabývá pronájmem letadel aerolinkám. Podle listu se předpokládalo, že Boeing čínskému podniku dodá první letoun 737 MAX v letošním třetím čtvrtletí. Provoz letounů 737 MAX byl však letos přerušen v důsledku dvou tragických nehod v Indonésii a v Etiopii.

Boeing v pátek večer oznámil, že od poloviny dubna dočasně sníží tempo výroby letounů 737 na 42 strojů měsíčně z nynějších 52. To v pondělí vedlo k poklesu cen akcií firmy i jejích dodavatelů.

Boeing už dříve v důsledku nehod pozastavil dodávky letounů 737 MAX zákazníkům. Podle analytiků je nyní nepravděpodobné, že by letos zákazníkům dodal více než 500 těchto strojů. Společnost Jefferies například snížila odhad letošních dodávek na 497 strojů z dříve předpokládaných 580, uvedla agentura Reuters.

ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.