21. května 2019 10:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čínská média ostře kritizují americké opatření proti firmě Huawei

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Praha Amerika lže či USA ukazují svou ohyzdnost. Nebývale ostře reagovala čínská média na zařazení čínské IT společnosti Huawei na černou listinu, což jí znemožní kupovat americké součástky bez souhlasu vlády USA. Hrozí tak, že by Huawei mohla přijít o důležité prvky operačního systému Android firmy Google. Bez tohoto systému by byly smartphony značky Huawei v Evropě prakticky neprodejné.

Pondělní editorial provládního deníku China Daily cituje zakladatele společnosti Huawei Žen Čeng-feje, dle něhož firma neudělala nic špatného ani nezákonného. Žen tvrdí, že firma může mít kvůli americkému opatření určité potíže a její vývoj se může trochu zpomalit. Na tiskové konferenci ale Žen zdůraznil, že společnost je připravena se ze zákazem vyrovnat. Dle agentury Reuters by sice americké ministerstvo obchodu mohlo restrikce dočasně uvolnit, což po dobu 90 dnů Huawei umožní nakupovat americké součástky, dle Žena ale tento krok „neznamená mnoho“.

20.května 2019 v 10:41, příspěvek archivován: 21.května 2019 v 10:59

USA: Google restricts Huawei’s use of Android apps | no further access to GMail, YouTube, GMaps etc | Will Huawei launch its own operating system? | BBC | May 20 2019 https://t.co/kkkNqqkwXO https://t.co/ync04Lps1O

Washington firmu Huawei obviňuje z vazeb na čínskou rozvědku. Editorial China Daily k tomuto nařčení poznamenává, že nebyl předložen žádný důkaz. „A není to poprvé, kdy vláda USA lže z politických důvodů,“ píše China Daily. Lži, dle čínského deníku, například využila, aby mohla začít válku s iráckým diktátorem Saddámem Husajnem. Tehdy Washington zveřejnil zprávu, že Husajn má zbraně hromadného ničení. To se ale nepotvrdilo. „Amerika tvrdí, že je zastáncem volného obchodu, ale její protekcionismus a ohýbání pravidel ukazují, že je to také lež,“ uvádí dále China Daily, která konstatuje, že vláda USA svým jednáním namířeným proti firmě Huawei odhalila veškerou svou ohyzdnost.

V čínské televizi CCTV ke kauze Huawei zaznělo, že zařazení Huawei na černou listinu je jednoznačně snahou USA přibrzdit rozvoj čínského high-tech odvětví a zajistit v tomto sektoru hegemonii amerických firem. „Spojené státy používají národní bezpečnost jako nástroj na podporu obchodního protekcionismu,“ uvedla CCTV. Přesto se ale záměr zajistit americkou dominanci dle CCTV nepodaří uskutečnit. Huawei prý roky vyvíjela výrobu vlastních čipů, aby byla nezávislá na zahraničních dodavatelích.

Firma také již dříve oznámila, že připravuje plán, jak postupovat v případě „odstřižení“ od Androidu. Vyvíjí vlastní technologie, některé z nich jsou již používány v produktech prodávaných v Číně. Navíc Huawei je lídrem v technologiích potřebných při instalaci 5G sítí. Čínská tisková agentura Sin-chua uvádí, že omezení podnikání společnosti Huawei v USA bude znamenat, že Spojené státy se budou při instalaci 5G sítí muset spolehnout na horší a dražší alternativy ve srovnání s tím, co nabízí Huawei. „To poškodí zájmy amerických společností a spotřebitelů,“ varuje agentura Sin-chua.

Na obhajobu společnosti Huawei vystoupil v pondělí také mluvčí ministerstva zahraničí Lu Kchang. „Problematiku budeme pozorně sledovat. Čína podporuje čínské podniky, aby svá práva chránily právními prostředky,“ konstatoval Lu Kchang.

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...