24. února 2012 9:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Čínský hlad po zlatě roste

Zlato | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlato | foto: Shutterstock

Podle nejnovějších statistik nakoupila Čína v minulém roce 811 tun zlata, což je o 22 procent víc oproti předchozímu roku. Pokud zde spotřeba vzroste v podobném rozsahu i letos, tak by mohla předběhnout Indii a stát se největším spotřebitelem zlata na světě.

Číňané díky prudké hospodářské expanzi a obrovským vývozům rychle bohatnou. Majetní lidé se nebojí utrácet za luxus. Tento trend potvrzují i údaje o prodeji ultraluxusních aut. V roce 2015 by se jich podle odhadu IHS Automotive mělo v Číně prodat 8100, dvojnásobek proti současné úrovni.

V celé Evropě se předpokládá prodej na úrovni 11 700 vozů. Pro Čínu je typická i vysoká investiční poptávka po drahých kovech. Výkonnost domácího akciového trhu je již od roku 2010 relativně slabá. Taktéž zde nastává ochlazování realitního trhu.

Běžní Číňané nemohou investovat v zahraničí, doma mají na výběr tradiční bankovní vklady, jejichž výnosy však nestačí na pokrytí inflace, nebo drahé kovy, případně jiné alternativní investice.

Čína zůstane globálním ekonomickým tahounem i v nejbližších letech. Její nákup drahých kovů se bude postupně zvyšovat, což je pro dlouhodobé investory do této třídy aktiv příjemná zpráva.

Boris Tomčiak, analytik Colosseum