10. listopadu 2010 11:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čínská ratingová agentura varuje: USA není důvěryhodný věřitel

Někdo jezdí do práce autem, někdo veřejnou dopravou. Makléři na Wall Street lítají vrtulníkem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někdo jezdí do práce autem, někdo veřejnou dopravou. Makléři na Wall Street lítají vrtulníkem | foto: Shutterstock

PEKING/PRAHA  Mohou být vlády v Číně, Jižní Koreji nebo Saúdské Arábii důvěryhodnějšími dlužníky než vláda Spojených států amerických? Přesně to si myslí čínská ratingová agentura Dagong.

V úterý dokonce Dagong oznámil, že snižuje rating USA o dva stupně z původního AA na stupeň A+. Reaguje tak na nový balík peněz v objem 600 miliard dolarů, kterých chce Fed podpořit americkou ekonomiku USA. "Úvěrová krize zdaleka nekončí a Spojené státy čeká dlouhodobá recese," varují analytici Dagongu.

Podle čínské ratingové agentury je americký přístup k zadlužování až příliš lehkovážný a upozorňuje na riziko, že tak vysoký dluh již nemusí být splatitelný. Předpovídá také dlouhodobý pokles kurzu dolaru vůči dalším světovým měnám. Ani další oslabení měny prý však americké ekonomice nepomůže.

Zavedené americké ratingové agentury Standard & Poor`s a Moody`s jsou často terčem kritiky, že nereagovaly včas na problémy globálních bank či zemí jižní Evropy. Alternativní přístup k hodnocení rizika dlužníků nabízí čínská agentura Dagong, která letos v červenci ohodnotila prvních 50 zemí světa. Později vydala rating dalších devíti států. Česká republika zatím mezi hodnocenými státy není.

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na Lidovky.cz