24. srpna 2015 16:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Americké i evropské akcie strmě padají. Dolů je táhne masivní propad v Číně

Akcie padají v pondělí v celé Asii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akcie padají v pondělí v celé Asii. | foto: Reuters

NEW YORK Akcie ve Spojených státech po zahájení obchodování prudce klesají a index Dow Jones se poprvé od února 2014 propadl pod hranici 16 tisíc bodů. Americký trh reaguje na pondělní vysoký propad čínských akciových trhů, který stáhl dolů akciové burzy v dalších asijských zemích i v Evropě.

Obchodníci prodávají hlavně akcie ropných firem a dalších prodejců komodit, napsala agentura Reuters.

Index Dow Jones před čtvrtou hodinou odpolední středoevropského času klesl o téměř čtyři procenta, tedy téměř 650 bodů, na 15 813 bodů, když krátce po zahájení obchodování se snížil až o 1000 bodů. Širší index Standard & Poor’s 500 oslabil o 3,7 procenta 1897 bodů. Index technologického trhu Nasdaq oslabil o čtyři procenta na 4518 bodů.

Hlavní indexy čínských akcií v pondělí ztratily přes osm procent, nejvíce za osm a půl roku. Akciové burzy padaly v celé Asii a navázaly na páteční globální výprodej, vyvolaný nepříznivými údaji z čínské ekonomiky. Investory zklamalo, že Peking o víkendu ani přes silný pokles na burzách neoznámil žádná nová opatření na podporu trhu.

Minulý týden světové burzy zažily nejhorší týden v tomto roce a širší index Wall Street ztratil 5,8 procenta, nejvíce od září 2011.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz