Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Velké čínské banky perou peníze z padělků. S obviněním si hlavu nelámou

Čínský jüan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský jüan. | foto: Reuters

NEW YORK / PRAHA Padělky luxusního zboží často pocházejí z Číny. Pro někoho tedy možná nebude překvapením, že i peníze za ně se perou ve třech největších čínských bankách, jak zjistila studie newyorské univerzity.

V dnešní době, kdy nevyžádaným reklamním nabídkám nevládnou papírové letáky v poštovních schránkách či pouliční prodejci, ale e-mailové spamy, je luxusní zboží spolu s farmaceutickými výrobky nejčastějším zbožím.

Podobně jako u podezřele levné viagry ani kabelka od Diora nebývá originál.

Výzkum odborného asistenta newyorské univerzity Damona McCoye, floridského právníka Stephena Gaffigana a čtyř z největších luxusních značek (které si však nepřály být jmenovány) sledoval linii tohoto nelegálního obchodu a došel až ke dveřím jedněch z největších světových bank – Bank of China, Bank of Communications a Agricultural Bank of China.

Podle MIT Technology Review, který výsledky výzkumu zveřejnil, odbavily jmenované banky během osmnáctiměsíčního pozorování 97 procent. Všechny jsou přitom vlastněné čínskou vládou.

Na trojici největších bank Číny byly už dříve podány ze strany firem i ochranných svazů žaloby kvůli napomáhání nelegálnímu obchodu.

Bank of China musela v nedávné době předat společnosti Gucci záznamy jednoho ze svých klientů, který obchodoval s padělky této značky. Doposud se ale nevědělo, že čínské banky mají v této oblasti téměř monopol.

Z počátku se ukazovalo, že velkou část plateb operuje Korea Exchange Bank, ta ale po stížnosti karetní asociace Visa tyto transakce stopla. Čínské banky sice po upozornění Visou účty podvodníků zablokovaly, umožňují jim ale přecházet na nové.

„Banky v Číně s tím nic nedělají,“ uvedl McCoy.

Bez peněz není spam

Nejde přitom o jeho první podobný projekt. V roce 2011 představil studii odhalující peněžní toky stojící za podvodnými nabídkami Viagry. Celých 95 procent příjmů tehdy putovalo skrze tři banky v Ázerbájdžánu, Dánsku a na ostrově Nevis.

Falešné zboží je na internetu nejčastěji nabízeno prostřednictvím e-mailových zpráv a komunikačních aplikací jako WhatsApp či iMessage. Podvodníci také hackují stránky, aby se jejich nabídky objevovaly ve výsledcích vyhledávání na předních místech.

McCoy svými aktivitami míří na výdělečnost této činnosti a má prý důkazy, že podvodníkům škodí. Na rozdíl od spam filtrů, které nevyžádanou poštu jen schovávají.

„Rozhodně jsme jim ublížili. Má to vliv na jejich prodeje,“ tvrdí.

„Doufáme, že když odstraníme finanční stimul k posílání spamu, můžeme se ho zbavit úplně,“ dodává McCoy s tím, že on i spolupracující subjekty proto hodlají ve své iniciativě pokračovat.

Důsledky pro původce spamu přitom mohou být nemalé. Změna kreditní společnosti je totiž časově i finančně náročná a vydavatelů karet navíc není mnoho. Kyberzločin je přitom podle odborníků hlavně o ekonomické efektivitě.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...