29. června 2011 13:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čínské chytré mobily chystají expanzi

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA  Čínský výrobce chytrých telefonů Huawei chystá razantní vstup na světový i český trh. Firma se rozhodla, že už nebude své přístroje prodávat jako "no name", ale právě pod svojí značkou.

Firma Huawei je přitom již nyní výrobcem a dodavatelem nejlevnějších přístrojů na trhu, které se však prodávají pod označením mobilních operátorů. Teď se chce firma pod svým pravým jménem stát výraznou konkurencí velikánů, jako je Nokia, Samsung nebo i Apple.

"Prodej smartphonů pod značkou Huawei začne na maloobchodním trhu hned z kraje letošního léta. V nabídce budou ze začátku dva modely, které budou doplněny o další čtyři modely na konci léta," říká pro LN Yan Linxiang, šéf společnosti pro Českou republiku. U toho však ambiciózní plán nekončí. Do konce roku Huawei plánuje zákazníkům nabídnout i několik modelů tabletů.

Čtěte také:


Hlavní zbraní má být cena. Cena nejlevnějšího modelu telefonů nemá převýšit 3500 korun a technologicky nejvyspělejší přístroj Ideos X5 nebude stát více než šest tisíc korun. Aktuálně nejlevnější je přitom telefon Vodafone 858 Smart, který stojí 2577 korun. Ten mimochodem také pochází z dílny Huawei.

Mobilní operátoři nyní tvoří hlavní odběratele čínské firmy. To je kromě ceny podle analytiků dalším z důvodů, proč by společnost mohla uspět. "Přestože je to neznámá značka, má doširoka otevřené dveře u operátorů, protože už teď je jejich klíčový partner a dodavatel," říká Martin Zikmund, nezávislý telekomunikační konzultant.

Huawei je pro všechny operátory v České republice strategický partner, který jim dodává kromě telefonů i spojovací technologie. Sama firma přiznává, že z 50 nejdůležitějších globálních operátorů spolupracuje se 48. A tato spolupráce jim generuje 65 procent obratu. "Je to už vyzkoušený obchodní model, který používala například i Nokia," dodává Zikmund.