26. června 2009 15:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čínské úřady nad Hummerem ohrnují nos, je prý málo ekologický

Hummer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hummer | foto: ČTK

PEKING Čínský plánovací úřad pravděpodobně zamítne chystané převzetí americké automobilky Hummer, k němuž se chystá čínská společnost Sichuan Tengzhong Heavy Machinery. Informovala o tom dnes čínská média. Hummer je terénní vůz s vysokou spotřebou, což je údajně v rozporu s politikou Pekingu, který prosazuje úspory a ochranu přírody.

Státní rozvojová a reformní komise (NDRC) podle agentury AP zřejmě rovněž sdělí, že firma Sichuan Tengzhong nemá dostatek zkušeností k tomu, aby byla vlastníkem značky Hummer. Sichuan Tengzhong totiž není automobilkou, zabývá se hlavně výrobou stavebních strojů.

Zástupci společnosti Tengzhong uvedli, že s automobilkou General Motors ještě musejí uzavřít definitivní dohodu. Firma už dříve sdělila, že to je i jedna z hlavních podmínek, aby vůbec mohla vládu žádat o udělení souhlasu s plánovaným převzetím.

Kupci stojí za čínskou vládou, Hummer si možná oddechne

"Někdo si může něco myslet nebo spekulovat, ale čínská vláda má postup, který respektujeme. Zatím nemáme konečnou dohodu, s automobilkami General Motros a Hummer však dolaďujeme návrhy a odpovídajícím způsobem budeme dál jednat s odpovídajícími úřady," sdělili ke zprávě o zamítavém postoji úřadů zástupci společnosti Sichuan Tengzhong.

Analytici automobilového trhu od začátku zpochybňovali, zda právě Sichuan Tengzhong může jako nový majitel značky Hummer slavit úspěch. Plánovaný prodej by ale měl v USA zachránit asi 3000 pracovních příležitostí. Čínský podnik slíbil, že bude investovat do dalšího rozvoje značky Hummer a vyvine úspornější verzi vozu. Ústředí prý zachová v USA.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...