30. srpna 2011 12:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čínský magnát chystá na Islandu obří turistický komplex

Pohled na Reykjavík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na Reykjavík | foto: Shutterstock

LONDÝN/PRAHA Bohatý čínský stavební investor se chystá koupit rozsáhlý pozemek na Islandu, na kterém chce vybudovat turistický komplex v hodnotě 100 milionů dolarů (asi 1,7 miliardy korun).

Na svých internetových stránkách to dnes uvedl britský deník The Financial Times. Oponenti projektu podle listu vyjadřují podezření, že za vším stojí geopolitické záměry Pekingu.

ČTĚTE TAKÉ:


Čínský magnát a bývalý představitel pekingské vlády Chuang Nu-po byl loni označen časopisem Forbes za 161. nejbohatšího muže světa. V minulosti působil podle agentury AFP na ministerstvu stavebnictví a v ústředí vládní propagandy. Jeho společnost Zhongkun vlastní turistické infrastruktury v Číně a po celém světě.

Chuang Nu-po podepsal minulý týden předběžnou smlouvu s islandskou vládou a dalšími vlastníky pozemků o celkové rozloze 300 kilometrů čtverečních.

Smlouvu nyní bude schvalovat Peking a Reykjavík, upřesnil server Iceland Review Online. Islandské ministerstvo vnitra podle něj prověřuje, zda tento záměr odpovídá místním zákonům a ústavě.

Island má strategickou polohu
Island, který má rozlohu kolem 103.000 kilometrů čtverečních a leží mezi Evropou a Arktidou, je stále více považován za strategické místo. Tání ledů totiž otevírá nové námořní cesty a zpřístupňuje nerostné zdroje v arktické oblasti, poznamenala AFP.

Většinu z 320.000 obyvatel Islandu zasáhla hluboká finanční krize po náhlém zhroucení místního bankovního systému v říjnu 2008. Do té doby prožívala tato ostrovní země, která leží v Atlantském oceánu těsně pod severním polárním kruhem, výrazný ekonomický růst.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!