Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čínský prezident hájil globalizaci a volný obchod, projevem prý cílil na Trumpa

Světové ekonomické fórum: čínský prezident  Si Ťin-pching | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Světové ekonomické fórum: čínský prezident Si Ťin-pching | foto: ČTK

DAVOS Čínský prezident Si Ťin-pching v úterý vyzval k rozvoji volného obchodu a k odmítnutí protekcionismu. V projevu k zahájení Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu rovněž uvedl, že globální obchodní válka nemůže mít žádného vítěze.

Jeho vystoupení na prestižním fóru zdůraznilo podle agentury Reuters snahu Pekingu hrát větší roli na světové scéně v době, kdy se z ní Spojené státy stahují. Si Ťin-pching je prvním čínským prezidentem, který se setkání globálních finančních a politických lídrů ve švýcarském Davosu účastní.

Světové ekonomické fórum: čínský prezident  Si Ťin-pching
Světové ekonomické fórum: John Kerry

Předpokládá se, že ekonomickému fóru bude dominovat diskuse o rostoucím odporu veřejnosti vůči globalizaci, který přispěl k loňskému zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

„Je pravda, že ekonomická globalizace vytvořila nové problémy, to však není důvod, abychom ji odepsali. Spíše bychom se měli přizpůsobit a ekonomickou globalizaci usměrňovat, tlumit její negativní dopady a zajistit, aby přinášela prospěch všem zemím,“ řekl čínský prezident.

Si přirovnal obchodní protekcionismus k „zamčení se v tmavé místnosti“, což sice chrání před nebezpečím zvenčí, zároveň ale neumožňuje vpustit dovnitř světlo a vzduch. Varoval ostatní země před sledováním vlastních zájmů na úkor druhých.

Trumpa nezmínil, prý na něj ale cílil

Prezident se ve své téměř hodinu dlouhé řeči o Trumpovi nezmínil, mnohá jeho slova ale byla podle agentury Reuters na něj zacílena. Trump v předvolební kampani sliboval, že ochrání americký průmysl před zahraniční konkurencí, zejména před přílivem levného zboží z Mexika a Číny.

Postupný ústup USA ze světového kolbiště, který se může s Trumpovým nástupem zrychlit, vytváří vakuum, které se už nyní snaží zaplnit Rusko a ráda by jej využila i Čína, napsala agentura Reuters.

Evropská unie podle ní na něco takového nyní nemá, protože je zaměstnána vlastními potížemi, od vystoupení Británie přes teroristické útoky a masovou imigraci po sérii voleb, v nichž mohou letos velmi získat odpůrci integrace a globalizace.

Zakladatel WEF Klaus Schwab označil přítomnost čínského prezidenta v Davosu za známku přechodu od jednopolárního světa, v němž dominují USA, k multipolárnímu systému, v němž budou větší roli hrát nové mocnosti jako Čína. „V situaci velké nejistoty a rozkolísanosti svět hledí na Čínu,“ řekl Schwab před Siovým vystoupením.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?