17. ledna 2017 17:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čínský prezident hájil globalizaci a volný obchod, projevem prý cílil na Trumpa

Světové ekonomické fórum: čínský prezident  Si Ťin-pching | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Světové ekonomické fórum: čínský prezident Si Ťin-pching | foto: ČTK

DAVOS Čínský prezident Si Ťin-pching v úterý vyzval k rozvoji volného obchodu a k odmítnutí protekcionismu. V projevu k zahájení Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu rovněž uvedl, že globální obchodní válka nemůže mít žádného vítěze.

Jeho vystoupení na prestižním fóru zdůraznilo podle agentury Reuters snahu Pekingu hrát větší roli na světové scéně v době, kdy se z ní Spojené státy stahují. Si Ťin-pching je prvním čínským prezidentem, který se setkání globálních finančních a politických lídrů ve švýcarském Davosu účastní.

Světové ekonomické fórum: čínský prezident  Si Ťin-pching
Světové ekonomické fórum: John Kerry

Předpokládá se, že ekonomickému fóru bude dominovat diskuse o rostoucím odporu veřejnosti vůči globalizaci, který přispěl k loňskému zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

„Je pravda, že ekonomická globalizace vytvořila nové problémy, to však není důvod, abychom ji odepsali. Spíše bychom se měli přizpůsobit a ekonomickou globalizaci usměrňovat, tlumit její negativní dopady a zajistit, aby přinášela prospěch všem zemím,“ řekl čínský prezident.

Si přirovnal obchodní protekcionismus k „zamčení se v tmavé místnosti“, což sice chrání před nebezpečím zvenčí, zároveň ale neumožňuje vpustit dovnitř světlo a vzduch. Varoval ostatní země před sledováním vlastních zájmů na úkor druhých.

Trumpa nezmínil, prý na něj ale cílil

Prezident se ve své téměř hodinu dlouhé řeči o Trumpovi nezmínil, mnohá jeho slova ale byla podle agentury Reuters na něj zacílena. Trump v předvolební kampani sliboval, že ochrání americký průmysl před zahraniční konkurencí, zejména před přílivem levného zboží z Mexika a Číny.

Postupný ústup USA ze světového kolbiště, který se může s Trumpovým nástupem zrychlit, vytváří vakuum, které se už nyní snaží zaplnit Rusko a ráda by jej využila i Čína, napsala agentura Reuters.

Evropská unie podle ní na něco takového nyní nemá, protože je zaměstnána vlastními potížemi, od vystoupení Británie přes teroristické útoky a masovou imigraci po sérii voleb, v nichž mohou letos velmi získat odpůrci integrace a globalizace.

Zakladatel WEF Klaus Schwab označil přítomnost čínského prezidenta v Davosu za známku přechodu od jednopolárního světa, v němž dominují USA, k multipolárnímu systému, v němž budou větší roli hrát nové mocnosti jako Čína. „V situaci velké nejistoty a rozkolísanosti svět hledí na Čínu,“ řekl Schwab před Siovým vystoupením.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.